Az Újasszír Birodalom egyik jelentős központját tárták fel

újasszír Az I. felszín nyugat felől. Az ELTE régészeti ásatása, Iraki Kurdisztán, Grd-i Tle, 2016-os évad. Fotó: Assyria, az ELTE ókori keleti portálja

Az Újasszír Birodalom egyik jelentős közigazgatási központját tárták fel az ELTE kutatói. A régészeti expedíció 2016-ban kezdte meg a feltárásokat az iraki kurdisztáni Grd-i Tle településdombján, amely legalább az i.e. 7. évezredtől a 19. századig szinte folyamatosan lakott volt.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Dezső Tamás és Kalla Gábor vezette Iraki Kurdisztáni Régészeti Expedíciója harmadik ásatási évadát Grd-i Tle lelőhelyén kiemelkedő tudományos eredményekkel zárta – olvasható a kutatók MTI-hez eljuttatott közleményében.

A kutatók már korábban is sejtették, hogy a 30 méter magas romdomb (tell), amely uralja a magas hegyek közé zárt Rania-síkság nyugati oldalát, az Újasszír Birodalom (Kr. e. 9-7. század) egyik jelentős tartományi központját rejti.

Az október 8-án befejeződött ásatás során a hatalmas és szokatlanul meredek oldalú domb több helyén, jelentős szintkülönbségeken is újasszír korú lakóházak maradványa került elő. Kiderült, hogy egy olyan teraszos elrendezésű településről van szó, amelynek építése során alkalmazkodtak a terepviszonyokhoz.

Hasonló települések ábrázolásokról már ismertek voltak. Viszont először sikerült ilyet régészeti eszközökkel feltárni. Különleges jelentőséggel bír, hogy az egyes lakóházak háztartásának szokatlanul nagy része maradt eredeti helyen. A régészek ép és teljesen rekonstruálható edények nagy sorozatát találták. Különlegesen érdekesek például a sörfőzéshez használt edények.

újasszír
A II. felszín temetője. Az ELTE régészeti ásatása, Iraki Kurdisztán, Grd-i Tle, 2016-os évad. Fotó: Assyria, az ELTE ókori keleti portálja

A feltárt kerámiaanyag a nagy mennyiségű őrlőkövekkel, mozsarakkal és egyéb háztartási eszközökkel együtt lehetővé teszi az egykori élet megbízható rekonstrukcióját. A szokatlanul ép együttes annak „köszönhető”, hogy ezt a települést egy támadás nyomán rombolták le. Ennek nyomai – például nyílhegyek a település számos pontján – előkerültek. A támadásnak és a pusztulásnak a konkrét időpontját későbbi kutatások hivatottak pontosítani.

Az újasszír elit fogyasztási szokásait tükröző finomkerámia és a státuszát jelző bronztárgyak (például lószerszámhoz tartozó bronzcsengő) egyértelművé teszik, hogy egy jelentős helyi igazgatási központról van szó. A feladata a birodalom határvidékének ellenőrzése, és a környező termékeny síkság javainak begyűjtése lehetett.

A lelőhely ezen kívül is számos kincset rejt. Az újasszír város romjain felépített hellénisztikus-pártus (Kr. e. 3. századtól Kr. u. 3. századig) település és a középkori erődítmény és temető emlékein kívül nagy számban kerültek elő a korábbi mintegy nyolcezer év leletei, például egy különleges kőrézkori (Kr. e. 6. évezred) pecsét is. A korai időszakok részletes kutatása szintén a következő évadok feladata lesz.

Forrás: MTI