700 madárodút helyeztek ki az állami erdőkben

erdőkben Fotó: Pixabay

Az elmúlt évben közel 700 madárodút helyeztek ki vagy újítottak fel a magyar állami erdőkben. A madarak az erdei életközösség kiemelten fontos szereplői. Ezért a szakemberek országszerte mesterséges odúk kihelyezésével segítik az életüket.

hirdetés

Az odútelepek sokszor madárbarát tanösvények vagy kertek kialakításához kapcsolódnak. így ismeretterjesztési célokat is szolgálnak, de vannak rejtetten elhelyezett, például a baglyok fészkelését segítő odúk is. Az állami erdőgazdaságok 40 erdészeti erdei iskolájának mindegyike szervez az erdei madárvilággal kapcsolatos programokat. Így évente mintegy 80 ezer gyermek ismerkedhet meg a madarak életével, sokszor közvetlen közelről is bepillantva egy fészekalja cinege vagy más énekesmadár életébe.

hirdetés

Az ismeretterjesztés mellett a tudományos kutatást is szolgálják az olyan programok, amelyeket az erdészek a természetvédelmi szakemberekkel közösen végeznek. Ilyen például a Pilisben a réti sas és feketególya fiókák megjelölése vagy Gemencen egy feketególya-pár életét mutató népszerű webkamera közvetítés. A tudomány mellett az élőhelyek fejlesztését szolgálják az egyes védett és közösségi jelentőségű fajokhoz kötődő programok. Mint például a Tisza hullámterében futó Szalakóta Program vagy a kunpeszéri erdőben zajló OAKEYLIFE program, ahol az állami erdőgazdaságok komoly szerepet vállalnak a madártani és természetvédelmi szervezetekkel közös madárvédelmi munkában – tájékoztatott az Agrárminisztérium sajtóirodája.

hirdetés
hirdetés

Szóljon hozzá!

87 + = 90