Félelmetes ütemben pusztulnak a növények

növények Fotó: Pixabay

Egy új kutatás szerint az elmúlt 250 évben kétszer több növény halt ki, mint ahány kétéltű-, madár- és emlősfaj összesen.

Aelys Humphreys, a Stockholmi Egyetem munkatársa csapatával átfogó vizsgálatban mérte fel a növények pusztulásának ütemét – írja az IFLScience. Eredményeik alapján a 18. század közepe óta közel 600 faj tűnt el, a pusztulás nagy részét az ember okozta környezeti és klímaváltozás idézte elő.

Bár a növények kulcsszerepet töltenek be az élővilág működésében, a kutatások többségében nem ezek, hanem az állatfajok kihalására fókuszálnak. Az új elemzésben a szakértők mintegy 1 200 kihalt növényt vizsgáltak, melyeket leírások, tanulmányok vagy akár múzeumban őrzött példányok alapján ismernek.

1753-2018 között 571 faj pusztult ki, ez négyszer több a korábban becsültnél. A csapat nem talált olyan genetikai vonásokat, amelyek megjósolták volna egy-egy növény kihalását, így egyelőre nem tudni, hogy mi tette a fajokat sérülékennyé.

A növények nemcsak a táplálékláncban elfoglalt helyük miatt fontosak, hanem az oxigén előállítása miatt is. Sok faj ráadásul építkezési alapanyagként is szolgál. Jelenleg több mint 1 millió növényfajt fenyeget a kihalás.

National Geographic

Szóljon hozzá!

5 + = 11