Napjainkra az agrárszektor egyre szélesebb körben tudja használni a drónok nyújtotta lehetőségeket. A drón egy olyan pilóta nélküli repülőeszköz (UAV), ami távvezérléssel vagy előre programozott terv alapján repülésre képes. A mezőgazdaságban két fő felhasználási vonal jellemző.
Az egyik és egyben elterjedtebb az adatgyűjtés, más néven monitoring. A monitoring drón egy távérzékelésre alkalmas UAV. Távérzékeléskor egy megfigyelt objektumról (jelen esetben ez a táblán található kultúra) érkező elektromágneses sugárzások közvetítenek információt a drónon található szenzorok számára. Tudjuk, hogy az elektromágneses sugárzás igen széles hullámhosszú spektrumot fog át. Viszont a mezőgazdaságban főként a látható fény és a közeli infravörös (NIR) tartományt használják. A tábla folyamatos monitorozásával lehetőség nyílik egy adott kultúrában a korai gyom és vízháztartási problémák felmérésére. A növényi stressz pl.: vízhiány, tápanyaghiány meghatározására, termésbecslésre. Vadkárbecslést támogató, döntéshozó műveletek alkalmazására.
Ez is érdekelheti
Drogteszten bukott meg több férfi BékésbenA gyakori repülések naprakész információval szolgálnak az adott területről. Így az egyes fenológiában bekövetkező állapotváltozások gyors és hatékony észlelése valósul meg, költséghatékony módon. A kvantitatív paraméterek mellett a kvalitatív jellemzőket is észlelhetik (pl.: vegetációs tömeget, árnyék és szélhatást stb.), amik kifejezésére különböző indexeket használnak. Ezek közül a legismertebb a normalizált vegetációs index (NDVI). Az index alkalmazásának lényege, hogy a növények levelei eltérően verik vissza a fényt akkor, ha egészségesek és megfelelő a tápanyag-ellátottságuk, illetve ha nem. Az algoritmus alapján még az előtt azonosíthatják a problémát, hogy szabad szemmel észlelni tudnák.
A másik és várhatóan a hazai jogszabályi harmonizáció után rohamosan növekvő felhasználási terület a permetezés lesz. A permetező drónok alkalmazása napjainkban tilos, kivétel ez alól a kutatási, kísérletezési célra történő felhasználásuk. Figyelembe véve napjaink időjárását, rendkívül nehéz olyan periódust találni, amikor a gazda a szükséges időben tud beavatkozni. A permetező drónok segítségével talajállapottól, növényállomány magasságától függetlenül tudnak effektív kezeléseket végezni. Jogosan vetődik fel a kérdés, hogyan lehetséges hatékony permetezést végezni ezekkel az eszközökkel úgy, hogy a legnagyobb drónok tartálya csupán 20 literes? A gazdálkodók megszokták, hogy átlagosan 200-300 liter/ha permetlé mennyiséget juttatnak ki hektáronként, gyümölcsösben ez a szám akár 1000 liter is lehet.
Hazánkban Törőcsik Pál évtizedes munkájának köszönhetően fejlesztés alatt áll a szabályozott cseppméretű permetezés „CDA” technológia alkalmazásának lehetősége permetező drónon. A technológia jellemzője a hagyományos permetező rendszerekkel ellentétben, hogy itt nem nagy nyomás segítségével „préselik át” a permetlevet egy adott átmérőjű fúvókán, ahol a permetcseppek határozatlan módon szakadnak le, és akár 50-300 mikronos cseppek is képződhetnek. Ezek egy része elillan vagy a levélér mentén összefolyik és lecseppen, ami jelentős hatásfokcsökkenést eredményez. A CDA technológia más, jelen esetben a mechanikus cseppképzésű forgótárcsás szórófejekre a gravitációs erő felhasználásával engedik a permetlevet, ezek a szórófejek 5000 és 15000 fordulat/perc közötti tartományban bármilyen cseppméretet elő tudnak állítani, szinte teljesen azonos méretben. Ez jelentős mértékben növeli a hatásfokot, kevesebb peszticidfelhasználás mellett.
A rendszer hatásfokának további javulását eredményezi a drónvíz használata. A „drónvíz közös tulajdonsága, hogy a bennük lévő alkotók és a hozzájuk illesztett nagy molekulatömegű szerves polimerek keverékéből előállított készítmény, egyedi összetételének köszönhetően, kiváló cseppképzést biztosít. Továbbá a cseppek sérülés és veszteség mentes „utazó képessége” többszöröse bármilyen vizes oldatnak, még erős napsütés esetében is. A növények epidermiszén a felületi feszültség olyan parányi, hogy 20-30 másodperc múlva a teljes felületet tökéletesen fedi. A felszívódás olyan intenzív, hogy a peszticidek jelentős részénél elég az engedélyezett dózis 2/3-a vagy esetenként a fele” (AgroWay).
Forrás: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara