Új szabályok vonatkoznak a csomagküldő-, és az üzleten kívüli kereskedelemre, valamint a közbeszerzésekre a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet miatt a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent rendeletek szerint.
Veszélyhelyzet idején a lakosság ellátása céljából végzett üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül folytatható a vendéglátó üzlettel, illetve napi fogyasztási cikket értékesítő üzlettel kötött szerződés alapján. Ezt a tevékenységet az ott meghatározott feltétellel a vendéglátó üzlet, illetve a napi fogyasztási cikket értékesítő üzlet is folytathatja. Veszélyhelyzet idején a lakosság ellátása céljából végzett csomagküldő kereskedelem is bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül folytatható. Ugyanakkor a nem bejelentett és nem nyilvántartott üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység során termékbemutatási célból vásárlók részére utazás és rendezvény nem szervezhető.
Ez is érdekelheti
Drogteszten bukott meg több férfi BékésbenVeszélyhelyzet idején üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység során élelmiszer is forgalmazható. A rendelet értelmében kizárólag napi fogyasztási cikket és vendéglátó tevékenység keretében értékesített terméket lehet így forgalmazni. A rendelet azt is tartalmazza, hogy veszélyhelyzettel összefüggésben felmerült, a kormány veszélyhelyzet elhárításáért felelős tagja vagy az általa kijelölt személy által indokoltnak ítélt, nélkülözhetetlen kiadásokra kötelezettséget vállalni előzetes pénzügyi ellenjegyzés nélkül is lehet. A pénzügyi ellenjegyzés a kötelezettségvállalást követően, a kötelezettségvállalás felülvizsgálata eredményének függvényében, utólag is megtörténhet, legkésőbb a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napon belül.
A rendelet értelmében ha a kötelezettségvállalás összege eléri a bruttó 100 millió forintot, a kötelezettségvállaló arról előzetesen köteles tájékoztatni az államháztartásért felelős minisztert. Azt is tartalmazza a rendelet, hogy az ajánlatkérő eltérhet a közbeszerzési szabályoktól a koronavírus elleni védekezéssel összefüggő beszerzéseknél. A koronavírus elleni védekezéssel összefüggő beszerzések szabályszerűségét az államháztartásért felelős miniszter utólag ellenőrzi. Európai uniós fejlesztési források felhasználásánál a koronavírus elleni védekezéssel összefüggő beszerzési eljárás nem alkalmazható – írja az MTI.