Brexit: az ír határ kérdésének rendezéséről tárgyaltak

személyi, brexit, Egyesült Királyság Fotó: Pixabay

Az Európai Unió és Nagy-Britannia Brexit-ügyi tárgyalói hétfőn, videókonferencia keretében folytattak megbeszélést. Abban állapodtak meg, hogy London, miután januárban kilépett az unióból, az elkövetkező hónapokban megfogalmazza a határellenőrzés problémáját rendező, az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv végrehajtására vonatkozó terveit – közölte az Európai Bizottság hétfőn.

A tárgyaláson az unió részéről Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős biztosa, brit oldalról pedig Michael Gove, a kormány munkáját összehangoló kabinetiroda vezetője vett részt. Helyettesítő részvételükre azért volt szükség, mert Michel Barnier, az Európai Unió és az Egyesült Királyság jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszeréről szóló tárgyalások uniós főtárgyalója március 19-én bejelentette, hogy koronavírus-tesztje pozitív lett. Közvetlen tárgyalópartnere, David Frost brit főtárgyaló pedig másnap vonult önkéntes karanténba, miután az új koronavírus okozta betegség tüneteit észlelte magán.

Az uniós bizottság tájékoztatása szerint a hétfői tárgyalási napon a felek megegyeztek, hogy részletes ütemtervet kell készíteni mihamarabb a vámellenőrzési eljárások bevezetésére az Egyesült Királyságból Észak-Írországba belépő árukra vonatkozóan. Továbbá biztosítani kell az összes szükséges egészségügyi, beleértve a növényegészségügyi ellenőrzésre vonatkozó intézkedés, valamint az egyéb határellenőrzésre vonatkozó szabályozás kialakítását.

Mindkét fél egyetértett abban, hogy az egyértelmű és megbízható válaszok kulcsfontosságúak a vállalkozások számára a változásokra való felkészüléshez. Valamint a várható kihívások kezeléséhez, az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv lehetőségeinek legteljesebb kiaknázásához. A tárgyalók megerősítették kötelezettségvállalásukat annak kölcsönös biztosítására, hogy az Egyesült Királyság állampolgárai az unió területén, az uniós tagállamok lakói pedig Nagy-Britanniában korlátlanul gyakorolhassák a kilépési megállapodásban rögzített valamennyi jogukat.

A Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséről (Brexit) rendelkező – januárban elfogadott – megállapodás biztosítja az Egyesült Királyság rendezett kilépését. Kiterjed a polgárok jogaira, a pénzügyi elszámolásra, az átmeneti időszakra. Valamint az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyvre, a Ciprusról, illetve a Gibraltárról szóló jegyzőkönyvre, valamint a kiválással kapcsolatos egyéb kérdésekre.

Nagy-Britannia január 31-én lépett ki az Európai Unióból. December 31-ig átmeneti időszak van érvényben. Ennek célja az, hogy hosszabb idő álljon a polgárok és a vállalkozások rendelkezésére az alkalmazkodáshoz. Az időszak alatt megállapodásra kell jutni a jövőbeni kapcsolatokat illetően olyan ügyekben, mint a kereskedelem szabályozása (a két fél közötti szabadkereskedelem), a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés. Továbbá az adatvédelem, a gyógyszerekkel kapcsolatos szabályozási kérdések. A repülésbiztonság, a közúti árufuvarozás, a védelem- és biztonságpolitika vagy egyes halászati kérdések.

A kétoldalú kapcsolatok további szabályrendszeréről szóló tárgyalássorozat március 2-án kezdődött meg Brüsszelben egy négynapos fordulóval – írja az MTI.