A gazdaságvédelmi akcióterv második fázis öt fő területre koncentrál

gazdaságvédelmi Fotó: MTI/ILLYÉS TIBOR (archív felvétel)

A gazdaságvédelmi akcióterv második fázisa öt fő területre koncentrál. A munkahelymegőrzésre, a munkahelyteremtésre, a kiemelt ágazatok megerősítésére, a vállalkozások finanszírozására, a családok és nyugdíjasok védelmére – hangsúlyozta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára szerdán a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) partnerségével szervezett Piac és Profit Cégmentő videókonferencián, Budapesten.

hirdetés

Hozzátette: az öt fő terület intézkedéseire rendelkezésre álló forrás összértéke mintegy 9000-10 000 milliárd forint között lesz 2020-2022 között. Ez a GDP 18-20 százaléka. György László előadásában felidézte, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv több fázisból áll. Az idén a kiemelt intézkedéseire mintegy 6100 milliárd forint keret áll rendelkezésre. Az ITM államtitkára az idei intézkedések közül egyebek közt kiemelte, hogy a kamat- és tőkefizetési moratórium mintegy 3600 milliárd forint keretet nyit meg a vállalkozások számára. A felülről nyitott munkahelyvédelmi bértámogatásra 195 milliárd forintot szánnak. A kutatás-fejlesztésben dolgozók 40 százalékos bérkiegészítésére 32 milliárd forint áll rendelkezésre – ismertette.

hirdetés

György László felhívta a figyelmet a támogatott hitel-, garancia és tőketermékekre, valamint az adócsökkentésekre, az adminisztráció-egyszerűsítésekre. Hozzátette, jelenlegi számítások alapján az adócsökkentések és adminisztráció-egyszerűsítések mintegy 300 milliárd forintot hagynak a gazdaságban. Ide értve a 2 százalékpontos szociális hozzájárulási adócsökkentést is. A gazdaságvédelmi akcióterv keretében a mikro-, kis- és közép, valamint a nagyvállalkozásoknak munkahelymegtartására és újak teremtésére, a hatékonyság növelésére pályázati támogatásokat indítanak. Első körben 100 milliárd forintot hirdetnek meg. De további források megjelenésére lehet számítani, ha a tapasztalatok ezt indokolják – mondta az ITM államtitkára.

A konferencián György László kitért az átképzési támogatási programra, amelyben a munkáját elveszítőknek kívánnak segíteni. Egyebek közt példaként megemlítette a májusban induló, 8 hetes ingyenes, a későbbi munkát hatékonyabbá tevő informatikai képzést. Ez távoktatásban lesz elérhető.

Zsabka Zsolt, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) általános alelnöke a konferencián úgy értékelte, hogy a koronavírus kapcsán előállt helyzetből várhatóan a gazdaság helyreállítása gyorsabb lesz, mint a klasszikus, 2009-es válságot követően. A BKIK általános alelnöke arra hívta fel a cégek figyelmét, hogy a kialakult új helyzetben célszerű az üzleti kapcsolatokat, szerződéseket átfogalmazni, és nem megszüntetni – írja az MTI.

hirdetés