A gyárak, az autó-, a textil- és az építőipar, valamint a városi tömegközlekedés újraindításával Olaszország számára megkezdődik hétfőtől a járványhelyzet úgynevezett második szakasza. Majdnem 4,5 millió dolgozó áll ismételten munkába, ám a kijárási korlátozásokat még nem oldják fel teljesen.
A legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera szerint Olaszország megpróbál újraindulni a koronavírus-járvány február 20-val kezdődött terjedését, tetőzését, valamint megfékezését követő hetek után. Május 4-től újraindul az eddig leállított, „nem létfontosságú” termelés.
Megnyitnak a gyárak, újraindul az autó-, a textil- és az építőipar, valamint a divatágazat. A kereskedelemnek május 18-ig, a vendéglátásnak júniusig kell várnia a kormányütemterv szerint. Hétfőtől viszont nyitva lesznek a már újraindult könyvesboltok és csecsemőruházati üzletek. A presszók, kávéházak és éttermek vendéget nem fogadhatnak, de elvitelre árulhatnak ételt és italt.
Az újraindulás mintegy 4,5 millió olasz munkába állását jelenti a járványhelyzetben eddig otthon maradt 7,8 millió dolgozóból. Az ismételt munkába állás nem jelenti feltétlenül a munkahelyre való bejárást. A négy és fél millió mintegy fele távmunkában kezd hétfőtől.
A statisztikák szerint a gyárakban és építkezéseken újra dolgozók nagy része ötven év feletti, és a gócpontnak számító északi tartományokban áll majd munkába. Ahol lehet, turnusokban végzik a munkát. A gyárakban biztosítani kell a legalább kétméteres távolság betartását. Az újra munkába lépők több mint hetven százaléka férfi. A nők továbbra is otthon maradnak a gyerekekkel a szeptemberig meghosszabbított oktatási szünet miatt.
Hétfőtől enyhítik a kijárási korlátozásokat. Továbbra is csak indokolt esetben lehet utcára menni, tehát munkavégzés, élelmiszer- és gyógyszervásárlás, valamint egészségügyi indok miatt. Ezzel egy időben engedélyezett lesz azonban a rokonlátogatás, valamint a szabadtéri sportolás, kocogás a lakóhelytől távolabbi helyszínen is. Újranyitják a parkokat, kerteket, villákat, de a játszóterek zárva maradnak.
A városok és a tartományok közötti szabad mozgás még nem engedélyezett. A templomok továbbra is zárva maradnak, de engedélyezett a temetés maximum 15 fő részvételével. Látogathatók a tartományon belüli temetők. A misék bemutatását a tervek szerint pünkösdre engedélyezhetik. A római kormány többoldalas útmutatása szerint továbbra is tilosak a közösségi találkozók, rendezvények, hasonlóképpen nem lehet baráti összejöveteleket sem tartani.
A közösségi távolságtartás jegyében indul újra a városi tömegközlekedés is: a buszokon, metrón is kötelező a szájmaszk és a kesztyű viselete, a buszon egyszerre csak húszan, a metrószerelvényen 120-an utazhatnak, minden második ülést szabadon hagyva.
Az egész országban egyszerre tervezett újraindulás ellenére több tartomány máris önálló utat követ: Luca Zaia, az északi Veneto kormányzója hétfőtől teljes nyitást hirdetett meg csakúgy, mint a déli Campania és Calabria is, hangsúlyozva, hogy a tartományaikba kívülről érkezőket karanténba helyezik. Szombaton tele voltak emberrel Róma – bezárt üzletekkel teli – sétálóutcái, a nápolyi tengerparti sétányok és a milánói metró is. A kötelező szájmaszkot nem viselte mindenki.
Az egészségügyi hatóságok kéthetente ellenőrzik a járványterjedés alakulását, és ha a fertőzés erősödik, ismét szigorítják a korlátozásokat. Az országban a diagnosztizált fertőzöttek száma túllépte a 207 ezret, a halálos áldozatoké a 28 ezret.
Semmi nem változik május 4-től, „csak munka miatt lehet kimenni, káosz lesz a tömegközlekedésben, a családok továbbra is otthon maradnak a gyerekekkel, a kormánysegélyek ígéretek maradtak” – írta a jobboldali Libero napilap.
A jobbközép Il Giornale úgy vélte, vége a karanténnak, mostantól „olaszosan mindent szabad lesz”, miközben a családok fogyasztása az idén legalább nyolc százalékkal csökken, a kereskedelem és vendéglátás forgalma pedig több mint negyven százalékkal – írja az MTI.