A júniusi csapadékos időjárás miatt szinte mindenütt tömegesen vannak jelen az országban a szúnyogok. Aktivitásuk az alkonyati időszakban a legzavaróbb. De árterületeken, egyes növényzettel fedett térségekben nappal is tömegesen találkozhatunk velük.
A középső és nyugati országrészben a lárvatenyészőhelyek mérete csökkent. Azonban a Tiszán levonult kisebb áradást követően a folyó mentén továbbra is jelentős területeken képesek szaporodni a csípőszúnyogok. Így ott elhúzódó ártalomra kell számítani. A kifejlett szúnyogok, amennyiben a környezeti feltételek megfelelőek számukra, négy-hat hétig maradnak életben. A szakemberek az összefüggő, nagy kiterjedésű tenyészőhelyekre a következő napokban légi úton juttatják ki a lárvák elleni biológiai irtószert. A baktérium által termelt speciális fehérje az alkalmazott dózisban csak a szúnyoglárvákra hat, így közvetlenül a vízi élőhelyeken alkalmazható.
Azokon a településeken, amelyeken már megjelentek a kifejlett szúnyogok, földi járműre rögzített melegködképző vagy ULV permetezőberendezések segítségével csökkentik az egyedek számát. A melegködös technológia elsősorban növényzettel erősebben borított környezetben hatásos. De a létrejövő köd rövid időre korlátozza a látási viszonyokat, ezért forgalmas helyeken kevésbé használható módszer. Az ULV eljárás szintén apró cseppekben juttatja ki az irtószert, de hő hozzáadása nélkül. A permetfelhő csak kis mértékben észlelhető, a közlekedést nem zavarja. Ezért forgalmasabb, városias területeken elsősorban ezt az eljárást alkalmazzák.
A szakemberek a következő napokban 11 térség csaknem 500 településén, több mint 90 ezer hektáron végeznek a szúnyogok számát csökkentő beavatkozásokat. A kezeléssel érintett térségek az alábbiak: a főváros nyolc kerülete, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas és Zala megye számos része, a Csepel-sziget és környékének települései, Csorna, Dunakanyar, Szekszárd és Szolnok térsége. A kezelések részletes programja megtalálható a katasztrófavédelem honlapján.
Felhívják a lakosság figyelmét a lakókörnyezetükben megtalálható tenyészőhelyek felszámolására, amellyel csökkenthető a szúnyogártalom mértéke. Egy kint maradat virágcserépben, madáritatóban százszámra képesek megjelenni a csípőszúnyogok lárvái, amelyek a jelenlegi meleg időben akár egy hét alatt kifejlődhetnek. A szúnyogok számát csökkentő ház körüli teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi Központ egy plakátot és egy tájékoztatót készített – írja honlapján a katasztrófavédelem.