Augusztus 3-án kezdődött az anyatejjel való szoptatás hete, amikor szerte a világon az egyik legjobb befektetésre hívják fel a figyelmet a csecsemők érdekében. A szoptatásbarát társadalom létrejöttének elősegítésére szeptember elején Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság alakul az Emberi Erőforrások Minisztériuma kezdeményezésére.
Az EMMI szakmai irányelve a csecsemők és kisgyermekek optimális táplálásáról megegyezik az Egészségügyi Világszervezet és az Egyesült Nemzetek Szervezete Gyermekalapja ajánlásaival, mely az élet első hat hónapjában az egészséges csecsemőknél kizárólagos anyatejes táplálást javasol.
Ez is érdekelheti
Gyomaendrődi drogtanya: a dílerek és fogyasztók is rendőrkézre kerültekA szoptatás az anyánál növeli a következő teherbeesésig eltelő időt. Csökkenti az emlő- és petefészekrák kockázatát, és csökkenti a magas vérnyomás kockázatát. A szoptatott gyermeknél pedig segíti a fertőző betegségek leküzdését. Csökkenti a hasmenés előfordulását és súlyosságát, csökkenti a légzőszervi fertőzések és az akut középfülgyulladás előfordulását. Megelőzi a fogszuvasodást, valamint a harapási rendellenességeket. Pozitívan hat az értelmi és érzelmi fejlődésre, a kötődés kialakulására. A szoptatás segítéséhez magas szintű, egyetemi szervezésű oktatásban részesülnek a szakdolgozók és az orvosok, illetve ingyenes laktációs tanácsadó képzést is biztosítanak.
Szeretnék, ha a szülés pozitív tapasztalat lenne az édesanyáknak. Ennek érdekében országos szinten is elérhetővé teszik a családbarát, családközpontú szülészeti ellátást. Ennek középpontjában a baba-anya-apa egysége áll. A családbarát szemléletnek megfelelő infrastruktúra megteremtésére, fejlesztésére tavaly 6 359 210 000 Ft-tal támogatott a kormány 50 szülészeti osztályt és 14 Perinatális Intenzív Centrumot.
További 3,4 Mrd Ft összegben pedig számos intézményben megteremtették a családközpontú (AnyaBaba-Család) szülészeti ellátás feltételeit. Ezek magukban foglalják az anyatejgyűjtő állomások fejlesztését illetve a várandós és a szülés körüli időszak pszichés támogatásának segítését is. Emellett 2021. július 1-től a csecsemőgondozási díj mértékét is megemelik a jelenlegi 70%-ról az édesanya teljes fizetésének mértékére – tájékoztatott az Emberi Erőforrások Minisztériuma.