A rendőrség ajánlásokkal segíti a kiskereskedelmi egységek tulajdonosait és alkalmazottait a mostani, megváltozott körülményekre tekintettel.
Amíg nem is olyan régen egy arcát eltakaró ember feltűnést keltett, most a járvány idején a maszk viselése mindennapos, sőt kötelező szokássá vált. Ez az egészségünket óvó, ugyanakkor anonimitást kölcsönző eszköz alkalmat nyújt a bűnözők számára, hogy ezt kihasználva kövessenek el bűncselekményeket, például bolti rablásokat. Leginkább a kereskedelmi egységek közül a kisebb, egy-két főt foglalkoztató üzletek (például dohányboltok, gyógyszertárak, lottózók stb.) vannak veszélynek kitéve.
Az ilyen rablások megelőzése érdekében fogadja meg az alábbi tanácsainkat!
Ajánlások az érintett boltok és üzletek tulajdonosai számára:
- Hasznos a távfelügyeleti rendszerbe kapcsolt vagyonvédelmi riasztórendszer kiépítése. Ilyenkor a pánikgomb jelzését követően egy vagyonvédelmi cég kivonuló egysége megteszi a szükséges intézkedéseket a rendőrök kiérkezéséig. A gyors reagálás megteremti a rendőrség azonnalos intézkedési lehetőségét, ezáltal növelve a várható eredményességet.
- Amennyiben helyi riasztórendszer kiépítése mellett dönt, érdemes szem előtt tartania, hogy rabláskor a támadásjelző megnyomásával megszólaltatott hang- és/vagy fényjelző az elkövetőből kiszámíthatatlan reakciókat válthat ki, ezért sokkal célszerűbb választás a néma riasztás.
- Arra is van lehetőség, hogy a riasztó a szomszéd üzlet(ek)be jelezzen be rablás vagy támadás esetén. A kollegiális összefogás, az egymásra figyelés hatékonyabbá teszi az erőszakos támadások elhárítását.
- A pánikgombon túl ajánlott az üzlethelyiségben kamerarendszer telepítése is, amely a közterületi térfigyelő kamerák felvételeivel együtt segíti az elkövető azonosítását.
- A napi bevétel tárolására javasoljuk a széfek használatát.
Ajánlások az alkalmazottak számára:
- Figyelje meg azokat a személyeket, akik zavartan viselkednek, konkrét cél nélkül érkeznek az üzletbe, illetve viselkedésük eltér az adott környezetben megszokottól!
- Gyengülő ügyfélforgalom esetén (nyitás után, zárás előtt vagy ebédidőben) se hagyja magukra munkatársait!
- A nagyobb összegű pénzkezelést a vásárlók elől elzárt helyen végezze!
Mi a teendő rablás esetén?
- Tegyen eleget a támadó utasításainak!
- Legyen együttműködő, az elsődleges cél ugyanis az élete és testi épsége megóvása!
- Lehetőség szerint őrizze meg a nyugalmát! Kerülje a támadó szemszögéből félreérhető vagy indokolatlanul gyors mozdulatokat!
- Lehetőség szerint használja a támadásjelzőt (pánikgombot)!
- Nézze meg és jegyezze meg alaposan az elkövetőt, ugyanis a pontos személyleírás megadásával a rendőrség munkáját jelentősen segítheti!
- Amennyiben tudja, figyelje meg, az elkövető merre és mivel menekül a helyszínről!
- Rablás esetén haladéktalanul hívja a rendőrséget az ingyenesen hívható 112-es segélyhívó számon!
- A bejelentés után várja meg kollégáinkat, kiérkezésükig azonban nem nyúljon semmihez a helyszínen, ezzel védve a nyomokat!