Számottevően tisztult a tűzifahirdetések piaca

tüzelőanyag, szociális, fakitermelés, tűzifahirdetések, fatermékek, tüzelőanyag, tűzifát, tűzifavásárlás Illusztráció: Pixabay

A Nébih folyamatosan ellenőrzi a hirdetési újságokban és azok internetes felületein a megjelenő tűzifahirdetések tartalmát. A lapkiadókkal is szoros és eredményes kapcsolatot tart fenn. A közös munka hatékonyságát vizsgálva, egy májusban megkezdett célellenőrzés során összesen 121 hirdető csaknem 180 tűzifahirdetését és a hirdetők tevékenységét teljes részletességgel vizsgálták a Nébih szakemberei. Néhány súlyos és számos enyhébb jogsértésre is fény derült. A hatóság többek között 6 hirdetést töröltetett. A további ellenőrzésekkor pedig 36 esetben, összesen 3.750.000 forint értékben, bírsággal sújtotta a jogsértőket. Az együttműködés ugyanakkor egyértelműen sikeres, hiszen az eltávolított hirdetések száma csak töredéke az előző évinek.

A hatályos rendelkezések értelmében Magyarországon csak olyan személy adhat fel tűzifahirdetést, aki szerepel a Nébih EUTR hatósági nyilvántartásában. Azaz teljes mértékben azonosítható tagja a faanyagkereskedelmi láncnak. Ezt az alapelvet, valamint a hirdetések feladását szabályozó általános szerződési feltételeket tartják szem előtt a lapkiadók és a hatóság együttműködésük során. A májusban indult célellenőrzés során vizsgált 121 hirdető mintegy 180 hirdetése közül 6 esetben kezdeményezte a hatóság a jogsértő reklám eltávolítását. Ez a szám is jelzi az együttműködés eredményességét. Hiszen egy évvel korábban még a hirdetések több mint felénél kellett meghozni ezt az intézkedést.

A célellenőrzés kiterjedt az EUTR azonosítóval hirdetők szállítójegy-kiállítási kötelezettségének vizsgálatára is. A jogkövetési hajlandóság e tekintetben meglehetősen alacsony volt. A hirdetők 60%-a egyáltalán nem vagy csak esetenként igazolta az előírásoknak megfelelő szállítójeggyel a tűzifa eredetét és mozgását. Az ellenőrzött 121 hirdető közül 73 személlyel szemben összesen 154 szankciót alkalmaztak a Nébih szakemberei. A hirdetőknél végzett vizsgálatok során 7 súlyos jogsértést tárt fel a Nébih. Így esetükben a szakemberek – az előírt feltételek teljesítéséig – megtiltották a faanyagkereskedelmi tevékenységet. Komolyabb, 500.000 forint összegű erdővédelmi bírságot kapott az a renitens ügyfél, akit már korábban eltiltott a hatóság a tevékenységétől, ugyanakkor bizonyíthatóan továbbra is működött és hirdetéseket adott fel.

A visszaeső jogsértőknél és a jelentős kockázatot rejtő jogsértéseknél (pl. bizonyítottan szállítójegy nélkül végzett tűzifa-forgalmazásnál) 36 esetben, mindösszesen 3.750.000 forint erdővédelmi bírságot róttak ki. 6 alkalommal került sor a láncszereplő hatósági nyilvántartásból való törlésére, az EUTR technikai azonosítószám egyidejű visszavonásával. 62 ügyfelet köteleztek a pontatlan, hiányzó nyilvántartási adatok megadására, módosítására, pótlására. Kisebb súlyú, első jogsértés miatt 43 hirdető kapott figyelmeztetést.

A tapasztalatok alapján a hatóság 2021-ben kiemelt figyelmet fordít a szállítójegy nélkül végzett erdei faválaszték (tűzifa, hengeres vagy hasított faanyag, faapríték) szállítások visszaszorítására. A szabályok megsértése esetén a hatóság a szállítmányt és szükség szerint a szállítójárművet zár alá veszi, a faterméket pedig elkobozza!

A Nébih ellenőrzéseinek kiemelt célja, hogy a faanyagkereskedelmi lánc illegális szereplőitől megtisztítsa a piacot. Valamint védje a legálisan működő kereskedők érdekeit. Az EUTR hatóság az elmúlt 3 évben együttesen 3.043 m3 illegális eredetű faanyagot, zömében tűzifát kobzott el eddig. Ennek közérdekű célú, ingyenes átadására a hivatal folyamatosan pályázatokat hirdet az önkormányzatok, közhasznú szervezetek és egyházi jogi személyek részére – tájékoztatott a hivatal.