Izer Norbert: újabb mérföldkő az online számlázásban

Virtuális, egyszerűsített, szja, Magyar Posta, akciók, e-diploma, online, pótfelvételi, digitális, Csaló, elektronikus, felvételi, biztonságos, háztartási, középiskolai, adóhivatal, távmunka, Magyarországon, ügyfélfogadási, online, europol, keresetkimutatás, e bejelentő Fotó: Pixabay

Mérföldkő az adózásban, hogy az adóhivatal 2021-től már minden számlát lát. Az adózókat a koronavírus-járványra is tekintettel szankciómentes időszak segíti a zökkenőmentes átállásra március 31-ig – tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Jelenleg hétköznaponként átlagosan egymillió számla érkezik az adóhivatalhoz. 2021. január 4-től ez a szám akár napi másfélmillióra is nőhet. Jogszabályi szinten ugyanis tegnaptól vált teljessé az online számla rendszer. Ennek segítségével már minden számlát, még a magánszemélyek részére kiállítottakat is látja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Az adatszolgáltatási kötelezettség az Európai Unió más tagállamába történő termékértékesítésre és az exportra is kiterjed. Így gyakorlatilag a gazdasági élet teljes számlaforgalmára rálátása nyílik a NAV kockázatelemzőinek – tette hozzá. Kiemelte, hogy a felkészülést nehezítette a koronavírus-járvány, ezért a vállalkozások adóügyi könnyítést kaptak. 2021. január 4-től március 31-ig a NAV nem szab ki mulasztási bírságot, ha a vállalkozó nem, vagy nem megfelelően szolgáltat adatot azokról a számláiról, amelyek újonnan kerültek be az adatszolgáltatással érintett számlák körébe.

Akik még nem regisztráltak az online számla rendszerében, mert például csak a magánszemélyek részére állítottak ki számlát, azoknak legkésőbb az első számla kiállításának a napjáig regisztrálniuk kell. Hiszen ez a regisztráció a feltétele a szankciómentességnek – részletezte.

A gazdaságfehérítés mellett a vállalkozások digitális átállásában is fontos mérföldkő az online számlázás – jegyezte meg Izer Norbert. Már hétfőtől hatályosak azok a rendelkezések, amelyek lehetővé teszik, hogy az elektronikus számla kibocsátásával is teljesíthető legyen az online számlaadat-szolgáltatás. Az elmúlt héten megjelent rendeletmódosítás szerint a vállalkozás az adatszolgáltatásnak eleget tehet úgy is, hogy az elektronikus számlát az erre irányuló jelzés esetén a NAV-on keresztül bocsátja a vevő rendelkezésére – mondta az államtitkár. A papírszámlákról így különösen megéri átállni az elektronikus számlakibocsátásra – javasolta Izer Norbert. Hozzátéve, hogy az adótanácsadók számítása szerint számlánként akár hétszáz forintot is spórolhatnak ezzel az érintettek.

A számla kiállítási, nyomtatási, postázási és adatrögzítési költségének megspórolása mellett a koronavírus-járvány terjedése elleni küzdelemben is sokat segíthet a papírszámlák korának véget vető, új adóügyi fejlesztés – fogalmazott az államtitkár. A szankciómentes időszak lejártáig ugyan még van idő. De a felkészülés e három hónapjában komoly feladat vár a könyvelőkre és az adótanácsadókra is. Hiszen a digitális átalakulás útján leginkább az adózási szakemberek tudják segítő közreműködésükkel végigvezetni a vállalkozásokat – mondta Izer Norbert.

Forrás: MTI