Romániában a medveállomány felmérésével kezdődik a védett nagyragadozó helyzetének rendezése – nyilatkozta az Agerpres hírügynökség által vasárnap közölt interjúban Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
A politikus kijelentette: versenytárgyalást hirdetett a minisztérium az állománybecslést végző szakcégek számára, mert évente felbecsültetik a védett állatok populációit. Azt is hozzátette: létezik egy 10 millió euróval finanszírozott európai projekt. Ez a génmintákra alapozva új, pontosabb módszerrel becsüli fel a medvepopulációt. „A beavatkozás hiánya nem megoldás. Kívülről szemlélni az ügyet, és azt mondani, hogy lehet, jobb lesz, de lehet, hogy nem, lehet, hogy balesetek történnek, lehet, hogy medvék lesznek a sípályákon vagy az iskolaudvarokon, de az is lehet, hogy nem, ez nem megoldás” – jelentette ki a miniszter.
Tánczos Barna hozzátette: az év második felében történhet meg az állomány felmérése. Addig a létező intervenciós kvóták alapján lehet kiemelni vagy kilőni a gondokat okozó medvéket. Megemlítette: mind a beavatkozással, mind az állomány ritkításával számolnak. Neheztelésének adott hangot amiatt, hogy egyetlen európai ország sem kér a romániai medvékből. Hozzátette: ezt hivatali elődje felkérésére 17 EU-tagország illetékesei írásban is közölték. „Vigyázzatok ti az EU szinte teljes medveállományára. Ne háborítsátok a medvéket, de mi egyetlen példányt sem kérünk belőlük” – foglalta össze az EU-tagállamok „különös” hozzáállását.
Tánczos Barna megemlítette: minden olyan országban, ahol medvék élnek, beavatkoznak a medvepopulációba, mert ezt megengedi a vonatkozó EU-s irányelv. Romániának pedig a megelőző beavatkozásra, és a medvetámadásokat követő beavatkozásokra is szüksége van. „Nem várhatjuk meg, hogy a medve a sípályán, medve az úton, medve a városban jelenség általánossá váljon” – jelentette ki a miniszter.
Romániában túlszaporodott a medveállomány azt követően, hogy 2016-ban a Ciolos-kormány a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. Korábban a környezetvédelmi minisztérium évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt. A környezetvédelmi tárca megrendelésére 2019 tavaszán készített becslés szerint az országban 6450 és 7200 között lehet a vadon élő medvék száma.
A medvepopuláció megőrzésére vonatkozó 2018-as akcióterv szerint a nagyragadozók 69 ezer négyzetkilométeres romániai élőhelyén ökológiai, társadalmi és gazdasági szempontból az optimális egyedszám 4000 lenne. Az elmúlt öt évben hét halálos áldozata volt a romániai medvetámadásoknak és 54-en szorultak kórházi kezelésre. Gyakoriak voltak a medvék által okozott közúti balesetek is – írja az MTI.