Kialudt a láng Tokióban, véget ért a paralimpia

Tokióban Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Helyi idő szerint vasárnap este kialudt a láng Tokióban. Ezzel véget ért a XVI. paralimpia, a mozgássérült, látássérült és enyhe értelmi sérült sportolók legnagyobb sporteseménye.

A múlt kedden kezdődött viadalon, melyen a menekültek csapatával együtt 163 küldöttség rekordnak számító 4403 – 2550 férfi és 1853 női – sportolója versenyzett 22 sportágban, 38 magyar vett részt. A piros-fehér-zöld küldöttség hét aranyat, öt ezüstöt és négy bronzot szerzett, amivel 18. lett az éremtáblázaton.

Az Olimpiai Stadionban – ahogy korábban a versenyeket is – a koronavírus-járvány miatt üres lelátók előtt rendezték meg a záróünnepséget. Az este koncepciója a harmonikus kakofónia volt. Az elképzelés szerint egy, a paralimpia által inspirált világot igyekeztek megjeleníteni, amelyben az elsőre annyira szembetűnő különbözőségek harmonikus és színes egészként jelennek meg, nem egyszínűen, hanem különbözőségükben ragyogva. Ami elsőre zűrzavarnak tűnik, az voltaképpen egy új harmónia születése.

A záróeseményen részt vevő sportolók, illetve hivatalos csapattagok – a szervezők tájékoztatása szerint mintegy kétezren – már jóval a kezdés előtt a küzdőtéren foglaltak helyet, a nagy színpad előtt. A nyitó jelenetek után felvonták a japán lobogót, felhangzott a japán himnusz, lejátszották a #WeThe15 kampány kisfilmjét, amely arra irányítja rá a figyelmet, hogy a föld lakosságának 15 százaléka valamilyen fogyatékossággal él.

Ezután az arénába érkeztek a nemzetek képviselői, a magyar zászlót a távolugrásban világcsúccsal aranyérmes Ekler Luca hozta be. Bejelentették a paralimpiai mozgalom I’mPossible elnevezésű hivatalos nevelési programjának díjazottjait. A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) kezdeményezésének célja, hogy terjessze a paralimpiai értékeket és a paralimpiai mozgalom szemléletmódját a fiatalok körében világszerte. A folytatásban köszöntötték azokat a sportolókat, akiket beválasztottak az IPC-be, valamint a lebonyolítást segítő önkénteseket.

Ezt követte a látványos zenés, táncos előadás második része Tokió emblematikus építményeivel a háttérben. Azután a mozgalom himnuszának elhangzását követően levonták az IPC lobogóját. Ezt Koike Juriko, Tokió kormányzója átadta Andrew Parsonsnak, az IPC elnökének, aki továbbadta Anne Hidalgónak, a 2024-ben házigazda Párizs polgármesterének. A francia főváros kisfilmes bejelentkezése után Hasimoto Szeiko, a szervezőbizottság elnöke, illetve Andrew Parsons búcsúzott. Utóbbi a beszéde végén befejezettnek nyilvánította a játékokat. Az este zárásaként Louis Armstrong What a wonderful world című dalát adták elő, miközben a kivetítőn paralimpiai jelenetek voltak láthatók. Végül pedig kialudt a láng – írja az MTI.