Autószerelők tettek mestervizsgát Békéscsabán

mestervizsgát Fotó: Körös Hírcentrum

A közelmúltban autószerelő mestervizsgát szervezett a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara 12 fő egyéni vállalkozó, illetve gazdálkodó szervezetnél dolgozó autószerelő számára. A vizsgának a Meszlényi Autó Kft. biztosított helyszínt.

Az autószerelő szakma végzéséhez törvényi előírás az autószerelő mestervizsga megléte. Az ebben a csoportban vizsgázó résztvevők számára önköltségesen szervezte meg a kamara ezt a mestervizsgát – emelte ki Mészárosné Szabó Anna, a megyei kamara szakképzési osztályvezetője. Általában az a jellemző, hogy a képzés során egy tanfolyam előzi meg ezt a vizsgát, ezúttal azonban önállóan készültek fel a vállalkozók. Hamarosan öt újabb szakmában indulnak mestervizsga-képzések, ahol kötelező lesz a tanfolyamra járás is a diákok számára. Ezek esetében a díj nyolcvan százalékát a támogató minisztérium átvállalja.

hirdetés

Az osztályvezető úgy látja, hogy kiemelten magas a megyében azon szakemberek száma, akik mestervizsgát szeretnének tenni. Évente 80-100 fő jelentkezik, hogy számot adjon a tudásáról. Vannak szakmák, ahol ez kötelező az egyéni vállalkozás indításához, de korábban kötelező volt a tanulók foglalkoztatásához. A vizsga két részből áll: egyrészt a szakmai tudás, másrészt a pedagógiai és vállalkozási ismeretek felméréséből.

Egyelőre nem csökken a tanulót foglalkoztató vállalkozások száma a megyében, viszont nincs elég cég, amelyik ezt felvállalja. Megváltozott a szakképzési törvény, most már a technikumban tanulók is kijöhetnek szakképzési munkaszerződést kötni. Ezáltal olyan szakmákban is szükség van a duális képzőkre, ahol eddig nem volt. Ehhez a kamara is igyekszik minden lehetséges segítséget megadni.

Kiss Zoltán, a Meszlényi Autó Kft. műszaki igazgatója a vizsgafeladatokra kitérve elárulta, hogy két területen kellett teljesíteni a 12 vizsgázónak. Elsőként élő járművön hibakeresési és karbantartási feladatokat kellett elvégezni, a második során pedig műszaki vizsgára felkészítés volt az előírás. Utóbbira mesterdarabbal is készülhettek a vizsgázók, ezeket később oktatási célra is felajánlhatták. A rendszerbe került egy elektromos autó is, hogy ezzel is találkozzanak a vizsgázók.

Kiss Péter, a BSZC Trefort Ágoston Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium oktatója hozzátette, a mestervizsga során a korábban esetleg már elhalványult készségeket, képességeket is fel tudják eleveníteni a szakemberek. A tanfolyamok folyamán is igyekeznek különböző segédanyagokkal, konzultációkkal, szakmai tanácsadással segíteni a vizsgázókat.

Ma már a klasszikus autószerelő szakmát nem oktatják, hanem a szakképző és a technikusi osztályokban gépjármű mechatronikus és gépjármű-mechatronikai technikus képzés zajlik. Ha ezek valamelyikét elvégezték a diákok, majd elhelyezkedtek egy vállalkozásnál, akkor öt év után tehetik le a mestervizsgát. A szakemberek képzésében továbbra is a duális oktatás az irányadó, a Trefort többek között szoros kapcsolatban van a Meszlényi Autóval. Például az alternatív hajtást tanuló diákok egész osztálya ehhez a céghez jár ki gyakorlatra – emelte ki Kiss Péter.

Egy lassú forradalom folyamatosan zajlott az autók világában – jegyezte meg Kiss Zoltán. Egyre nagyobb az a technikai tudáscsomag, amit a diákoknak évről évre át kell adjanak. Ezzel összefüggésben mint minősített vizsgahelyszínnek, a Meszlényi Autónak is számos kritériumnak meg kellett feleljen. Ebben közreműködött még a kamara és az iskola is, egy közös munka eredménye gyakorlatilag az, hogy a vizsgáztatás megvalósulhatott.