Öt fodrász készül mestervizsgára a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében. A felnőtt szakemberek szerint a képzés mentálisan fárasztóbb, mint a napi munka, mégis hasznos: levetkőzik a régi rossz gyakorlatokat és újat tanulnak. A fodrászatban ugyanis elengedhetetlen az, hogy lépést tartsanak az újdonságokkal.
Élmény volt nézni Palkóné Zámbó Editet: miközben interjút adott, fél szemmel mindig a mesterképzésre készülő tanulói mozdulatait figyelte. Nagy az összhang, ötből négy mesterjelölt az ő tanítványa volt évekkel ezelőtt.
„A szakmunkásvizsgán mindig azt az útravalót adom a végzősöknek, hogy öt év múlva, a mestervizsgán szeretnék találkozni velük” – mondta a békéscsabai mesterfodrász. „Öt-hatszáz gyerekkel foglalkoztam eddig és büszke vagyok rá, hogy Békéscsabán a legnagyobb konkurenciát jelentő, a legszélesebb vendégkörrel rendelkező szakemberek a kezem alól kerültek ki. A tanítás engem is állandó tanulásra kényszerít, ismernem kell a legújabb technikát és technológiát, ahogyan azt a hajat is, ami ma kerül ki a közösségi oldalra. Szeptember 9-én éppen a kereskedelmi és iparkamara segítségével Párizsba utazunk a világbajnokságra tanulni.”
A szabadkígyósi Faragó Krisztián másodszor fut neki a mesterképzésnek. Az első ,,tanfolyam” közepén, tíz évvel ezelőtt kiköltözött Írországba és akkor azt nem fejezte be. Most viszont mindent megtesz, hogy eljusson a végéig. Mint hangsúlyozta, a külföldön eltöltött évek jót tettek, sokat tanult, fejlődött, szívesen maradt is volna, de annyira hiányzott a családja és a barátai, hogy hazahúzta a szíve.
Mészárosné Szabó Anna, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési osztályvezetője elmondta, mindenkinek más a célja a mesterképzéssel: van, aki tanítani szeretne, másnap a vállalkozásához kell a papír, megint más a szakmai rangra vágyik.
Kovács Brigitta például azért jött, mert szeretne tanulókkal foglalkozni.
„Tudtam, hogy nehéz lesz a képzés, de erre mégsem számítottam. Kicsit olyan, mintha a nulláról kellene kezdenem a tanulást, de talán még bonyolultabb, hiszen most a helytelen, berögzött mozdulatokat el kell hagyni és felül kell írni” – emelte ki a Medgyesegyházán élő fodrász.
Ugyanígy érez a 25 éve dolgozó, szintén medgyesegyházi Opauvszki Anita, aki elmondása szerint megújulásra vágyott, ki akart lépni a mókuskerékből. „Minden évben fejlesztem magam, járok képzésekben, de ezt így, egyben, ahogy a mesterünk mutatja, teljesen más” – mondta Opauvszki Anita. „A mesterünk rávezet, hogy ne rutinból dolgozzunk, mert az elég a jóhoz, de nem elég a majdnem tökéleteshez.”
A bánkúti Dragán György gyerekkora óta mesterfodrásznak készült. Azt gondolta, hogy minden fodrász mesterfodrász, de rá kellett döbbennie, hogy több év szakmai tapasztalat, tanulás és vizsga kell ennek a címnek a megszerzéséhez. De ha már eltökélte, akkor meg is akarta szerezni.
„Mielőtt pályát választottam, bejöttem Edithez, hogy vagy elvállal tanulónak vagy nem leszek fodrász. Elvállalt. Később pedig ő lett a mesterem a képzésen is. Nagyon kevés férfivendégem van, én nőkkel szeretek dolgozni. A hölgyekkel meg lehet beszélni, hogy ezt nem engedi a hajuk, ezt legközelebb tudjuk pontosan arra a színre átfesteni, amit ő szeretnének. Annyira elfáradok napi 2 babafejjel vagy modellel, mint otthon 20-25 vendéggel” – mondta Dragán György.
Farkas Márió ellenben férfi hajakat szeret vágni, Gyulán barbershopja van. „Londonban dolgoztam először barbershopban, török és algír fodrászok mellett. Sok mindent ellestem tőlük, nagyszerű szakemberek, akik mintha pengével a kezükben születtek volna” – árulta el Farkas Márió.
A mesterfodrásznak készülő szakemberek novemberben teszik le az utolsó vizsgákat, de a tanulás ezzel nem ér véget. Soha nem ér véget.
Forrás: Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara