Rekord a fehér gólyáknál Békésben: több mint ezeregyszáz fiókát neveltek fel

gólya rekord Békés vármegyében Fotó: Palcsek István Szilárd

Békés vármegyében az elmúlt 35 esztendő legnépesebb fiókatáborát nevelték fel idén a fehér gólyák. Összesen 320 gólyapár költött sikeresen, a fiókák száma pedig 1102.

A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint, tavasszal 366 pár kezdett költésbe, és 46 pár költése hiúsult meg. Az átlagos fiókaszám az összes költésre vetítve 3,01, a sikeres költéseket tekintve pedig 3,44 fióka/pár. Az elmúlt 35 évben (amióta a számlálást végzik), csupán egyetlen esztendőben, 2014-ben költött több (377) pár a vármegyében. Tehát a költőpárok számát tekintve az idei a második, a fiókaszámot nézve pedig a legjobb esztendő.

A legtöbb gólyapár (33) Békéscsabán költött, ők 76 fiókát neveltek fel. A második helyen Szeghalom áll, 26 párral és 78 fiókával. Eleken és Kétegyházán egyaránt 21 pár költött, Eleken 58, Kétegyházán 76 fióka kirepülése várható.

Békés vármegyében a Körösök köze (a Berettyó és a Kettős-Körös által határolt térség) a legjobb gólyás terület. A 2014-es rekordév után volt egy drasztikus visszaesés, majd 2020 óta ismét emelkedik a költésszám.

Alapvetően három tényező befolyásolja azt, hogy az adott évben mennyi a költőpárok és a fiókák száma: a költőterület, a vonulási útvonal és a telelőterület. Ha ezek közül valahol nagy negatív hatás éri a gólyákat, akkor csökken az állomány. Például 1996-ban volt egy zuhanás, akkor a vonulási útvonalon nagyon rossz időjárási viszonyok voltak (erős szél, hóvihar), ez megtizedelte az állományt. 2014-ben viszont rengeteg pocok, hatalmas táplálékbőség volt a költőterületen, ezért ugrott meg a sikeres költések száma. Idén a pocok kevés ugyan, de sáskát bőven találnak a gólyák.

A vármegyén belül a Dévaványai-Ecsegi pusztákon több ötfiókás fészekalj is volt. Dévaványán, Körösladányban, Füzesgyarmaton és Szeghalmon is találtak ilyen népes családokat. Körösladányban egy pár fán kezdett fészeképítésbe, amire másutt nem volt példa Magyarországon. Sajnos azonban tojásrakás nem történt.

A KMNPI Makói Tájegységében egy hatfiókás fészekaljat is találtak. Ez kimagaslónak számít, a többi fészekben azonban nem túl népesek a családok, jellemzően 2-3 fiókát neveltek fel a gólyapárok. Idén a tájegységben több új fészek épült, mint tavaly.

A Kis-Sárréten is voltak népesebb gólyacsaládok: négy fészekben találtak öt fiókát. Külön örvendetes, hogy ebben az évben öt új párral gyarapodott az itteni költőállomány.

A Kardoskúti Fehértó részterületen a tavalyi évhez hasonlóan idén is költött a már korábbi évekből ismert két gólyapár. Mindkét fészek villanyoszlopon van.

A Kardoskúti Tájegység Csongrád- Csanád vármegyéhez tartozó részében összesen 94 fehér gólyafészket ellenőriztek. A költések felmérése során fészekfoglalást, fészeképítést, tojásrakást 72 esetben találtak. Tíz helyen hiúsult meg a költés, így 62 fészekből repültek ki fiókák.

A felmért területen 52, fészekanyag nélküli, üres fészektartó is volt. A korábbi években ezek nagy részében költöttek a gólyák. Az ellenőrzött fészkekben 4 ötös, 22 négyes, 18 hármas, 14 kettes és négy egyfiókás család volt. A vizsgált területen július 1-én és 2-án Hódmezővásárhelyen (Külső-Kishomokon) épült fészekből repültek ki az első fehér gólya fiókák. Ők egy héttel előzhették meg a többi fészekben nevelkedő fiókákat. A kirepülést követően a fiókák a fészek közelében maradnak, arra gyakran vissza is térnek – írja honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.