Katasztrófavédelem: Kevesebb a szúnyog, kevesebb beavatkozásra lesz szükség

szúnyogok

Az elmúlt hetek meleg, nagyobbrészt száraz időjárásának köszönhetően folyamatosan csökkent a csípőszúnyogok lárvái számára ideális vizes élőhelyek száma és kiterjedése. Jelenleg már csak egyes Duna menti területeken, a Dráva-mentén és a Tisza-tónál van jelentősebb szúnyogártalom – számolt be a katasztrófavédelem.

Mint írják, a problémát egyre inkább a ház körüli élőhelyeken fejlődő fajok okoznak, amelyek nem az összefüggő árterületeken, hanem a kisebb, mesterséges vízmegállásokban szaporodnak. Az esővízgyűjtőkben, dísz- és kerti tavakban, a kihelyezett madáritatókban és kerti gyerekjátékokban megmaradó néhány deciliter víz is elég ahhoz, hogy sok száz szúnyog kifejlődjön. Ezeken a helyeken szervezett lárvagyérítést nem lehet végezni. A ház körüli csípőszúnyog-tenyészőhelyek felszámolását a Nemzeti Népegészségügyi Központ készített tájékoztató alapján magunk végezhetjük el, ezzel csökkentve a szúnyogártalmat és az inváziós fajok további terjedését.

A héten kilenc vármegye száznyolcvannégy településén és a főváros hat kerületében, összesen csaknem harminchétezer hektáron végeznek szúnyoggyérítést a szakemberek.

A következő napokban a Szigetközben, a főváros több vízparti kerületében, a Csepel-sziget és környékének településein, Sopron térségében, a Dráva mentén, a Tisza-tónál és Miskolcon lesz földi szúnyoggyérítés. A platós gépjárművekről végzett permetezést az esti, éjszakai órákban végzik a szakemberek.