Önállóvá váltak a Túzokvédelmi Állomáson felnevelt túzokfiókák

túzokfiókák Fotó: Czifrák Gábor

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán végéhez közeledik az idei túzokcsibék repatriációja. Reményeik szerint a fiatal madarak nemsokára csatlakoznak vad társaikhoz.

Az 1979 óta működő Túzokvédelmi Állomásra szállítják be minden évben az egész országból a túzoktojók által valamilyen okból magára hagyott tojásokat. A korszerű intézmény munkatársai kikeltetik a túzokcsibéket, felnevelik, majd fokozatosan visszavadítják őket. Eddig már több mint 900 madarat sikerült ilyen módon repatriálni.

hirdetés

A Túzokvédelmi Állomáson idén keltetett valamennyi fiókára szeptember elején GPS jeladót helyeztek. Ezek a jeladók nagyon fontos információkat nyújtanak a fajvédelem szempontjából. Pontosan tudják követni napi élettevékenységüket, tudják, milyen növényi kultúrákat keresnek fel táplálkozás céljából. A későbbiekben a szaporodásuk minden fázisa nyomonkövethető lesz.

Az állomáson felnevelt idei fiókák esetében szeptember utolsó harmadában megszüntették az emberi jelenlétet, már nem érintkeztek velük. Megkezdték tehát önálló életüket, de egyelőre még a 400 hektáros, bekerített Túzokvédelmi Mintaterületen tartózkodnak. Az esők hatására a lágyszárú vegetáció újra fejlődésnek indult, így bőven van mivel táplálkozniuk.

Egy húsz példánynál népesebb – tojókból és idei fiókákból álló -, vad túzokcsapat rendszeresen jár be éjszakázni a mintaterületre. A Túzokvédelmi Állomáson felnevelt fiókák még nem csatlakoztak hozzájuk, de október végéig ez minden bizonnyal megtörténik, úgy, ahogyan a korábbi években is. Akkor ők is elhagyják majd a mintaterületet és vad társaikkal együtt megkezdik önálló életüket a természetben – számolt be honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.

hirdetés