Dedinszky Gyula életét ismerhetik meg a békéscsabaiak

dedinszky Fotó: Körös Hírcentrum

Dedinszky Gyula (1905–1994) evangélikus lelkész és néprajzkutató életútja címmel látható egy időszaki kiállítás a Munkácsy Mihály Múzeumban az intézmény saját anyagából, kiegészítve több különleges, személyes elemmel.

hirdetés

A kamarakiállításon többségében Dedinszky Gyula személyes tárgyai láthatóak, kiegészülve az egyházhoz kötődő tárgyakkal. Előbbiek a Munkácsy Mihály Múzeum Történeti gyűjteményéből származnak, amely Dedinszky Gyula fiának, a jelenleg Szobon élő, 92 esztendős id. Dedinszky Gyulának köszönhetően számos műtárggyal bővült. Utóbbiak bemutatására pedig a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség Levéltára jóvoltából nyílik lehetőség. Látható például az Elemi Népiskolai Értesítő könyvecske, a soproni egyetemi éveiből származó leckekönyve, a finnországi útján készült fotók, feleségével, Veress Margittal készült közös kép, D Gy monogrammal ellátott pecsétje – írja a múzeum közleménye.

hirdetés

Közel 20 évvel ezelőtt volt utoljára Dedinszky-kiállítás a Munkácsy Múzeumban – emelte ki megnyitójában dr. Bácsmegi Gábor. A lelkész behatóan foglalkozott Békéscsaba történelmével, néprajzával, hagyományaival, több könyvet is írt ezekben a témákban. Az igazgató például a kolbászt is a Dedinszky Gyula által lejegyzett recept alapján készíti. Úgy látja, egy fantasztikus kiállítás született, mindenki figyelmébe ajánlotta.

hirdetés

Kutyej Pál lelkész beszédében arra emlékeztetett, hogy sokak Gyula bácsija volt az, aki a 19. és 20. századi evangélikus lelkész mintaképe volt, minden örömmel, bánattal, jóval, rosszal. Az ő nehézségeiből, hitéből ma is sokan profitálnak. Lehetne életéből kalandfilmet forgatni, de ő nem lenne boldog ettől, hiszen sosem a kirakatnak élt. Szerényen, csendesen, alázattal élte az életét, ezt tükrözi a megnyílt kiállítás is.

A kiállítás megnyitó rendezvényén jelen volt Dedinszky Gyula unokája, ifj. Dedinszky Gyula is, aki családi történeteket, gyermekkori emlékeit osztotta meg a megjelentekkel. Beszélt a család több száz éves történelméről, saját, békéscsabai élményeiről.

A megnyitót követően Forrainé Kovács Márta történész muzeológus egy tárlatvezetés keretében be is mutatta, hogy milyen tárgyak láthatóak a kiállításban, illetve néhány érdekességet ugyancsak megosztott a jelenlévőkkel. Ezzel még közelebb hozta  a ma Békéscsabán élőkhöz az idén 30 éve elhunyt Dedinszky Gyulát.

A kiállításról Forrainé Kovács Mártával is beszélgettünk, az elkészült interjút itt meghallgathatják:

hirdetés