605-re bővült a Munkácsy-relikviák száma Békéscsabán

Munkácsy Fotó: Körös Hírcentrum

Az idei évben is számos új tárggyal gazdagodhatott a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteménye, több lelkes támogatónak köszönhetően. Ezzel még színesebb lett a Munkácsy-anyag, még több oldalról ismerhetjük meg a festőművészt, és feleségét is.

Egy sajtótájékoztató keretében mutatta be a Munkácsy Mihály Múzeum a közelmúltban azokat a tárgyakat, amelyekkel nemrégiben bővülhetett az ezekkel már több mint 600 darabból álló Munkácsy relikviagyűjtemény, amellyel az intézmény kiérdemelte „A világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteménye” megtisztelő titulust. A festő özvegye által megalapozott, Munkácsy Mihály személyéhez kötődő tárgykollekció a Békéscsabán lévő Munkácsy-kultusz éltetésének egyik alappillére. A regényes úton az 1930-as évek első felében Békéscsabára került, azóta folyamatosan gyarapodó műtárgycsoport eddig 591 darabot számlált.

Ehhez az anyaghoz idén – a Munkácsy Mihály Múzeum vásárlásai mellett magánszemélyek adományainak köszönhetően – újabb érdekességek társultak, ezzel már meg is haladva a 2024-es évre célként kitűzött 600-as darabszámot. Dr. Bácsmegi Gábor múzeumigazgató elárulta, egy aukciós oldalon az év elején felbukkant több, a festőgéniuszhoz köthető tárgy. A múzeum sokmilliós tételekért nem tud harcba szállni, de időnként egy-egy darabot meg tudnak szerezni. Ezúttal a fő cél Munkácsy özvegyének egy levele volt, ezt szerencsére el tudták hozni, több egyéb tárggyal együtt.

Később Varga István felajánlotta, hogy ha a múzeum talál még olyan relikviát, amit érdemes lenne megvenni, abban szívesen segítene. Így került a gyűjteménybe egy újabb Munkácsy-fénykép. De ebben az évben bővült a gyűjtemény több könyvvel és rézkarccal, valamint egy karikatúrával. Ez utóbbit, valamint több, a festőhöz köthető fényképet, illetve egy német nyelvű könyvet Kukucska Róbertnek köszönhetnek. Az új relikviákat előbb-utóbb egy kiállítás keretében mindenképpen szeretnék megmutatni a nagyközönségnek, emellett pedig készül az új, a festőhöz kapcsolódó évkönyv, ebben is szerepet kapnak majd természetesen – az eddigi relikviák mellett.

Varga Tamás alpolgármester szintén megköszönte a mecénásoknak, jelen esetben Kukucska Róbertnek és Varga Istvánnak a támogatást, amellyel tovább bővítették a kollekciót. Jó üzenete van az ilyen gesztusoknak, ezzel is ráirányítják a figyelmet az intézményre, amely amellett, hogy gondozza a tárgyakat, széles körben ismertté is teszi őket.

Gyarmati Gabriella művészettörténész rávilágított, az egyik rézkarc, a Golgota másolata még a festő életében készült el, igazán festményszerű, magas minőséget képvisel. A fényképek ugyancsak különlegesek, a mester életének különböző fázisaiban készültek. Az egyik legtalányosabb darab az új tárgyak között éppen az a levél, amelyet dr. Bácsmegi Gábor is említett korábban, Cécile Papier, Munkácsy özvegye tollából. Ebben a szövegben szó esik például arról is, hogy mennyire érdeklődik Magyarország, az ottani történések iránt. Ebben a levélben írja Munkácsyról, hogy ő volt az, aki megtanította őt szeretni. Ez a kijelentés azért érdekes, mert Cécile-t nagyon sok kritika érte már a saját korában. A múzeum és a város nagy hálával tartozik neki, hiszen nélküle nem indult volna el a relikviagyűjtemény – emelte ki Gyarmati Gabriella.