ASzakkör: A szakképzés is bekapcsolódott a programba Békéscsabán

aszakkör Fotó: Körös Hírcentrum

Elindul ASzakkör program a Békéscsabai Szakképzési Centrumban, ezzel kapcsolatban kötöttek együttműködési megállapodást a napokban a Nemzeti Művelődési Intézettel. A centrum tagintézményei összesen 111 szakkörrel, 550 résztvevővel csatlakoztak.

hirdetés

A 2021-ben elindított ASzakkör olyan foglalkozás-sorozatokra épülő program, amely a hagyományokra alapozva az egyén és a közösség fejlődését előtérbe helyezve a fiatalok helyben tartására törekszik. A programot a Kulturális és Innovációs Minisztérium indította el, a Kárpát-Medence egészére kiterjedően számtalan közösségépítő szakkör (pl. csipkeverés, gyertyaöntés, nemezelés, gyöngyfűzés, stb.) létrehozásáról és működtetéséről szól. A térségben már közel 2.800, általában 5-8 fős csoport alakult. A mostani rendezvényt megelőzően a centrumban több mint 100 hasonló csoport szerveződött, mintegy 600 fő közreműködésével.

hirdetés

A megnyitót követően Mucsi Balázs, a centrum főigazgatója, Nagy Edina és Sonkoly János, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetői együttműködési megállapodást írtak alá. Ezt követően Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Lukoviczki Máté, Békéscsaba diákpolgármestere digitálisan is elindították a programot. A megnyitót követően a résztvevők megtekintették a terem oldalán elhelyezett kézműves kreatív asztalokat, ahol az NMI munkatársai, a centrum diákjai és az agrárkamara képviselői bemutatták az eddigi együttműködéshez kapcsolódó eszközöket.

hirdetés

Závogyán Magdolna elárulta, nagyon fontos lépés történt Békéscsabán a megállapodás aláírásával. Elengedhetetlen, hogy a kulturális hagyományokat a fiatalok is megismerjék, megéljék. A centrum pedig a szakkörök segítségével szervezett kereteket tud biztosítani ezen hagyományátadáshoz. A programot minden évben 600 millió forintból valósítják meg, a központi költségvetés terhére. A teljes Kárpát-medencében több mint 2800 településen mintegy 3500 közösség vesz részt heti rendszerességgel a programban. Ehhez csatlakozott most a szakképzés egy mintaprogrammal, a tanév végén pedig levonják a következtetéseket, megteszik a szükséges módosításokat. A hosszú távú cél pedig, hogy minél több centrum a csabai mintára becsatlakozzon.

Nagy Edina kifejtette, ASzakkör különböző kézműves szakágakban biztosít lehetőséget arra, hogy az egyes mesterségek alapjait a résztvevők elsajátíthassák. Az intézet ehhez ad alapanyagokat, eszközöket, illetve rendelkezésre bocsátja a korábban már elkészült oktató videókat, melyekben szakemberek adják át a tudásukat. Minden szakkörnek van vezetője, ők is online formában kapnak egy képzést, ebből levizsgáznak. De ha valamilyen nehézség adódik, akkor az intézet munkatársai is besegítenek. A szakkör egyik legfontosabb oldala természetesen a tudásátadás, de legalább ennyire lényeges a közösségépítés is.

Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy sokan könnyen ítélkezve azt mondják a fiatalokról, hogy őket már nem érdeklik a hagyományok, ASzakkör kínálta lehetőségek. Pedig nagyon is, hiszen mintegy félezer önkéntes tanuló csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez. Reméli, hogy ez a pilot program bebizonyítja majd, hogy a diákoknak ugyancsak kellenek ezek a közösségi, összetartó alkalmak. Az már a program indulásakor felmerült, hogy a gyerekeket valamilyen formában szeretnék bevonni, majd a szakképzésben tanulók kerültek előtérbe. Hiszen például az asztalos diákok elő tudnak állítani különböző formájú alapanyagokat későbbi felhasználásra.

hirdetés