Az arany-, ezüst- és bronzkoszorús mestereket köszöntött a napokban a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, emellett mintegy harminc mester vehetett át mesterlevelet ezen a rendezvényen.
Fodrászok, fotográfusok, pincérek, autószerelők, autóelektronikai műszerészek léptek feljebb a képzeletbeli ranglistán. A mester – ahogy a neve is sugallja – rang a szakmában, de volt, aki nemcsak emiatt jelentkezett mesterképzésre. Ahhoz, hogy valaki ezen részt vehessen, több éves szakmai gyakorlat szükséges. Ehhez jött több hónapnyi „továbbképzés” munka után és hétvégenként, összesen legalább 180 órányi elméleti és gyakorlati feladat elvégzése.
A legnagyobb hangsúlyt természetesen ebben az esztendőben is a szakmai tantárgyak kapták, de ezen túl számos, az életben hasznos tudással gazdagodtak a jelentkezők. Tanultak a mindennapi élethez szükséges vállalkozásismeretet, jogot, sőt, pedagógiai ismeretek is felbukkantak a képzésben és a vizsgán. Többen tanítani szeretnének majd az oklevél megszerzése után, van, aki az ismereteit akarta bővíteni, frissíteni, hiszen a szakmai újdonságok itt bukkannak fel leggyorsabban, másnak a vállalkozásához kellett a bizonyítvány megszerzése.
Békés vármegyében most több mint 30 fodrász, fotográfus, pincér, autószerelő, autóelektronikai műszerész tanult és végzett sikeresen a mesterképzésen belül, a döntő többségük a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával. Ennek köszönhetően a szakembereknek, akik visszaültek az iskolapadba, a teljes díjnak csak a 40 százalékát kellett fizetniük. A mesterek sokszor nemcsak a képzésre, az utazásra is sok időt szántak, sokan ugyanis nem is a vármegyében élnek életvitelszerűen. Mosonmagyaróvári, illetve több szegedi szakember szintén részt vett a Békés vármegyei mesterképzésen. Mestereket nem minden szakmában és nem minden vármegyében képeznek az iparkamarák, éppen ezért lehetnek távolról érkező részt vevők is.
A rendezvényen megjelenteket, a mestereket először Mészárosné Szabó Anna, a kamara szakképzési osztályvezetője köszöntötte. Beszédében kiemelte, ma az idő az egyik legnagyobb kincsünk, így azt tanácsolta, jól használjanak fel minden másodpercet. Őt követte dr. Orosz Tivadar, a vármegyei kamara elnöke. Megosztotta a jelenlévőkkel, külön öröm, hogy ezúttal a fotográfus szakmában is köszönthetnek új mestereket, erre több éve nem volt példa. A mesterképzésben mindig igyekeznek olyan szakmákat választani, amelyekre az előzetes felmérés alapján igény van.
Imre György éppen fotográfusként vehette át az este folyamán mesterlevelét. A mesterré válással kapcsolatban kifejtette, az ember életében eljön az a pillanat, amikor elkezd oktatni és idővel szeretne mesterré válni. Emellett az új tudás megszerzése legalább ennyire fontos, illetve olyan pályatársakat ismert meg a képzés során, akikkel eddig nem dolgozhatott együtt. A mesteri cím megszerzésével ráadásul a szakember bizonyít magának és a tanulóinak is. Imre György jelenleg a Békéscsabai Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium oktatója, több diákja például modellként is segítette a mestervizsgáját.
Dr. Orosz Tivadar hozzátette, ezen az eseményen nem csak az új mesterek kapják meg elismerésüket, hanem a már több évtizede kiváló munkát végzők is kitüntetést vehettek át az este folyamán. A mesterleveleket ezúttal öt szakmában adták át, ráadásul a vármegyén kívülről is érkeztek szakemberek. Hamarosan elindul az új igényfelmérés, hogy 2025-ben milyen szakmákban lenne szükség mesterképzésre.
2024 aranykoszorús mesterei a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál – ők azok, akik 30, vagy még annál is több éve szerezték mesterlevelüket:
- Schlitt József villanyszerelő mester
- Fabisz Mihály szobafestő, mázoló és tapétázó mester
- Timár Vince lakatosmester
- Kun István János ácsmester
- Gajda István esztergályos mester
Az ezüstkoszorús mesterek, akik legalább 20 évvel ezelőtt szerezték meg mesterlevelüket
- Benkő Ildikó kozmetikusmester
- Benke Zoltán cukrászmester
- Horváth Ferenc bádogos mester
- Feledi János autószerelő mester
- Guj Sándor karosszérialakatos mester
Bronzkoszorús mesterek, akik legalább 10 évvel ezelőtt szereztek mesterlevelet
- Bartolák Erika kozmetikusmester
- Priskin Szilvia fodrászmester
- Tóthné Göröncsér Ágnes kézápoló és körömkozmetikus mester
- Csongrádi Miklós szakácsmester
- Urbán Ildikó cukrászmester
A Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál sikeres mestervizsgát tett szakemberek:
Autószerelő mesterek:
- Dudás Roland Mihály
- Csapó Gergely Imre
- Gál Szilárd
- Szlovák Balázs
- Himler Gábor
- Egeresi Nándor
- Pálfi Imre
- Fülöp Imre
- Szegedi György Zsolt
- Antal Gábor
- Vas Csaba
- Lászlai Róbert István
- Gombos Tamás
- Sódar Bence
Autóelektronikai műszerész mesterek:
- Gál Csaba
- Nagy Márk
- Szegedi György Zsolt
- Antal Gábor
- Csapó Gergely Imre
- Gál Szilárd
-
Fotográfusok:
- Braun Mihály Brúnó
- Imre György
- Pusztai Gábor Máté
-
Pincér és vendégtéri mesterek:
- Nagy Milán
- Szekeres András
- Kneifel Antal István
- Illyés Zsolt
- Szecskó Henrietta
Fodrász mesterek:
- Rokszin Erik
- Lakatos Márta
- Magyar Lili
- Raffai Diána
- Mórucz Beáta
-