Mozgalmas és eredményes év volt a 2024-es a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum életében, hiszen nem csupán látogatottsági rekordot döntöttek idén, de számos technikai újdonságot vezettek be, illetve színes kiállításokat mutattak be. Az esztendőről dr. Bácsmegi Gábort, a múzeum igazgatóját kérdeztük a Körös Hírcentrum stúdiójában.
Az év az új szerzemények bemutatásával kezdődött, minden szakág felvonultatta azokat az újdonságokat, amelyekkel az előző hónapokban bővült – kezdte az igazgató. A Dedinszky kamarakiállítás nagy sikert aratott, akárcsak az Attila örökségét bemutató, valódi high-tech elemeket is bevető tárlat. Utóbbit ugyan rövid ideig láthatta vendégül az intézmény, de annál többen érdeklődtek iránta. Dr. Bácsmegi Gábor ezt néhány év múlva vissza szeretné hozni, a legújabb kutatási eredményeikkel együtt.
Egyes kiállításoknak köszönhetően idén minden korábbinál is több diákcsoport fordult meg a múzeum tereiben. Főleg a középiskolás korosztályt nehéz lekötni, megfogni – emelte ki dr. Bácsmegi Gábor. Bár szervezett keretek között érkeztek a fiatalok, az igazgató hallott tőlük olyan mondatokat, hogy később szeretnének még visszatérni egy-egy tárlat kedvéért.
2024 a Munkácsy 180-as évforduló jegyében telt, február 20-a és december 17-e között számos, a festőművészhez köthető esemény valósult meg a városban, nem csak a múzeum szervezésében. Sikerült azért a mértéket megtartani, nem ment szerencsére a látogatók agyára ez a téma – tette hozzá az intézmény vezetője. Ugyancsak talán ennek az évnek az eredménye, hogy Békéscsabát egyre többen tartják Munkácsy Mihály otthonának. Ennek köszönhetően egyre gyakrabban kap a múzeum relikvia-felajánlást. Emellett a mecénások, segíteni szándékozók szintén egyre nagyobb figyelmet szentelnek az intézménynek. Mindezen körülményeknek hála bőven átlépte a 600-as álomhatárt az idei év végére a relikviagyűjtemény.
Természetesen a 2025-ös év sem marad Munkácsy nélkül. A festő egy újabb oldala mutatkozik majd meg a látogatóknak különböző tárgyakon keresztül. Eddig például a belga fürdőkultúrát és a magyar parlament építését elevenítette meg a múzeum, természetesen Munkácsyhoz kapcsolva. Ezúttal a feleségét, Cécile Papier-t ismerhetjük meg jobban – az ő hatását a festőművészre, érzelmeit iránta. Az idei esztendőben, új múzeumi relikviaként bemutattak korábban egy levelet Cécile-től, melyben úgy fogalmaz a festővel kapcsolatban, hogy ő tanította meg szeretni. A hölgynek ezt az oldalát szeretnék még inkább kiemelni. Ahogy Gyarmati Gabriella művészettörténész korábban fogalmazott, Munkácsyné renoméját szeretnék visszaállítani, amelynek az elmúlt évek sokat ártottak.
Az évfordulónak köszönhetően az évkönyv témája is adott volt idén. Gyarmati Gabriella tollából jelent meg a Munkácsy blue chip – Békéscsaba című, Munkácsy Mihály életútját felelevenítő könyv, a Munkácsy Mihály Múzeum Évkönyve XI. kötete. Emellett a városházi könyvbemutató keretében egy kisebbeknek szóló mesekönyvet is bemutattak az érdeklődőknek, Kiss Ottó: Ki volt Munkácsy Mihály? – A festőfejedelem regényes élete gyerekeknek című kiadványt. Ebből a kötetből 50 darabot adományozott a múzeum a munkácsi Munkácsy Mihály Magyar Ház részére.
A dr. Bácsmegi Gáborral készült teljes interjút itt meghallgathatják: