A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum képzőművészeti, történeti, néprajzi és régészeti gyűjteményi anyaga az elmúlt időszakban ismételten jelentős műtárgyakkal gazdagodott. Az új tárgyak egy részét sajtótájékoztató keretében mutatták be az intézményben.
Az eseményen elsőként dr. Bácsmegi Gábor múzeumigazgató köszöntötte a megjelenteket, felsorakoztatva azokat a műveket, alkotásokat, amelyekkel a képzőművészeti gyűjtemény bővült. Újabb Munkácsy relikviákkal és egy karikatúrafüzettel gazdagodott a kollekció, utóbbi tárgy Mazán Lászlóé volt. Az 1920-as években készülhettek a rajzok, melyek a művész személyes élményeihez, életének egy-egy állomásához kapcsolódnak.
Bemutatásra került még egy Munkácsy-album, melyet a Magyar Képzőművészek Egyesülete adott ki azzal a céllal, hogy az összegyűlt pénzből egy köztéri Munkácsy-szobrot emelhessenek. A festőművészhez kapcsolódó másik tárgy egy francia újság, mely a mester halála után jelent meg. Egy kétoldalas cikkben összegezték a pályafutását, életét, legfontosabb alkotásait – mindezt olyan fotókkal, amelyek eddig kevésbé voltak ismertek.
Martyin Emília néprajzkutató főmuzeológus, igazgatóhelyettes a néprajzi gyűjtemény újdonságaiba nyújtott betekintést. Olyan tárgycsoportokat választott ki a sajtótájékoztatóra, amelyek nem feltétlenül a legszebbek vagy legérdekesebbek, viszont történetük van. A szőtteseknek békési gyökerei vannak, azonban a bajai múzeum segítségével kerültek Békéscsabára. Korábbi tulajdonosaik bárhová költöztek a múltban, mindenhová magukkal vitték őket, így például a békési árvizet is átélték. A levelek egy katona és családja közötti üzenetváltások, felvázolják a második világháború tábori körülményeit, a három gyermekkel magára maradt feleség küzdelmeit.
Forrainé Kovács Márta történész a történeti szakágat képviselve szintén érdekes tárgyakat mutatott be. Bekerült például a múzeumba egy zsebpisztoly, amely egy régészeti lelőhelyen került elő. Ezt annak idején hölgyek retikülben, férfiak pedig zsebben hordták, de tartottak ilyet maguknál a postások, kerékpárosok is, hogy a kutyákat el tudják ijeszteni. De került hozzájuk egy nem túl jó állapotú patikakönyv is, ami a benne rejlő információk miatt lehet hasznos. Szintén újdonságként számolt be a történész két fényképről, az egyik Kossuth Lajost ábrázolta és 1860-as években készült, a másik egy hölgyet a csabai Kossuth téren, melyen látszanak az óvóhelyek a második világháborús bombatámadás idején.
Fülöp Máté, a múzeum régész egy középkori, Magyarbánhegyes határából előkerült pápai ólombullát mutatott be a megjelenteknek. Ezzel kapcsolatban dr. Bácsmegi Gábor korábban megjegyezte, a tárgy most került vissza a múzeumba, miután a feldolgozása megtörtént. A bulla II. Pál uralkodásához (1464-1471) köthető, országos szinten is egy rendkívül érdekes lelet, amelyhez hasonló csak egy másik ismert Magyarországon. Pontosan nem tudni, hogy milyen iratról származik ez a bulla, azonban a szakemberek szerint egy pápai búcsúengedélyről eshetett le.
Február elején egy kamarakiállítás keretében láthatja majd a közönség is a múzeum új szerzeményeit, ráadásul akkor egy nagyobb merítést mutatnak majd be. Mint az igazgató elárulta, ez a néhány tárgy csak az előétel volt, vannak még izgalmas kincseik.