A Gyula-Békéscsaba Térségi TDM Szövetség a 2024. decemberében Gyulán megkezdett közös munka folytatásaként, január 16-án Békéscsabán szervezett workshopot, melyen különböző hasznos témákban hallhattak előadásokat a Csabagyöngye Kulturális Központban.
A program elindulását egy Erasmus pályázat jelentette, melynek keretében több helyi, turizmussal, vendéglátással foglalkozó szakember kiutazott Olaszországba. Ott szállodákat, üzemeket, szolgáltatókat kerestek fel, megismerkedve a helyi tradíciókkal – árulta el Opauszki Zoltán tanácsnok, a szövetség békéscsabai társelnöke. Ennek folytatásaként valósult meg az első, Gyulán tartott workshop, majd a második csabai. Itt a területen működő szakemberek egymással beszélgethetnek, ráadásul egy-egy meghívott képviselő által különböző hazai jó gyakorlatokat ismerhetnek meg.
Holczerné Szentirmai Ágnes turisztikai tanácsadó a rendezvényt megelőzően elárulta, a helyiek bevonása elengedhetetlen a turizmus fejlődéséhez, a projektek megvalósításához. A térség egyik kiemelt területe a gasztronómia, amire érdemes építeni, ha ezzel a lakosság is tud azonosulni – tette hozzá a szakember. Jelenleg a helyi, kistermelői portékák ára magasabb, mint a nagyobb szupermarketekben is kapható hasonló termékeké, viszont ettől függetlenül megjelent az igény a helyi, kis ökológiai lábnyomú áruk iránt, így ez szintén eleme lett a turizmusfejlesztésnek. Egyre inkább szeretne a turista valami olyat kóstolni, ami csak ebben a térségben érhető el.
A megjelenteket elsőként Opauszki Zoltán üdvözölte. Mint emlékeztetett, közel öt évvel ezelőtt született meg a gondolat, hogy jöjjön létre egy turisztikai célú együttműködési platform. Ezzel elmélyítve a két város önkormányzatainak, valamint turisztikai szereplőinek kapcsolatát. Ennek jegyében adták be és nyertek az Erasmus pályázaton, amelynek egyik eleme ez a workshop is.
Bálint József, Békéscsaba alpolgármestere kifejtette, már a gyulai rendezvény visszhangja is nagyon pozitív volt, hasznos információk hangzottak el az előadások során. Említést tett arról, hogy a Románia és Magyarország közötti könnyebb átjárhatóság ugyancsak segíteni fogja a turizmust.
Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere külön köszöntötte Kálmán Tibort, Békés polgármesterét is, mert bár Békés sajnos nem lehetett tagja a jogszabályba foglalt turisztikai térségnek – pedig szerették volna-, a város vezetője mégis fontosnak tartja, hogy jelen legyen az ehhez hasonló rendezvényeken. Eredetileg tehát szélesebb körben gondolkodtak, a turisztikai térségbe szerették volna bevonni még Szarvast is. Bár végül Békéscsaba és Gyula került ebbe a körbe, semmilyen szabály nem tiltja, hogy más településekkel is szoros legyen az együttműködés, együttgondolkodás – tette hozzá a polgármester.
A köszöntőket követően Hunyadi-Kardos Renáta, a szegedi Bödön Termelői Piac tulajdonosa-üzemeltetője tartott előadást. Őt követte a műhelymunka, Merre, hogyan tovább Gyula-Békéscsaba Térségi TDM Szövetség címmel. Itt a gyulai workshopon megkezdett csoportmunkát folytatták három témában: aktív turizmus, gasztronómia, és helyi termékek. Ennek vezetője Holczerné Szentirmai Ágnes volt.