Raffai János, Orosháza polgármestere egy sajtótájékoztató keretében számolt be a közelmúltban arról, mi várható Gyopárosfürdőn, mit jelent az ideiglenes bezárás.
A városvezető megosztotta, néhány nappal ezelőtt Benkő Ferenc, Gyopárosfürdő és az Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója ugyancsak egy sajtótájékoztatót összehívva különböző témákban tájékoztatta a nyilvánosságot. Azonban úgy, hogy erről előtte nem egyeztetett a városvezetéssel. Raffai János az ott elhangzottakhoz kívánt hozzáfűzni adatokat, amelyek hiányában torz marad a tájékoztatás.
Gyopárosfürdőt a városüzemeltetési cég működteti, Benkő Ferenccel az élen. A cégnek 2024. december 31-én 332 millió forint szállítói tartozása volt. A tartozások kiegyenlítésére, különböző egyéb költségekre Benkő Ferenc egy több mint 800 millió forintos igényt nyújtott be az önkormányzatnak, március végi határidővel. Ez az összeg a város összes rendelkezésre álló forrását felemésztette volna. Ráadásul márciusig minden fürdőnek bizonyítottan tiszta vízzel kell rendelkeznie, 0-ás vízminőséget kell produkálnia – ez kötelező előírás. Benkő Ferenc szerint ennek a költsége minden medencére 50 és 100 millió forint között van.
Gyopárosfürdő mindennapos működése jelenleg napi szinten 5-6 millió forint veszteséggel történik. A cégvezető négy működtetési opciót ajánlott a városvezetés figyelmébe – emelte ki Raffai János.
- Egy klasszikus nyári fürdő üzemeltetése, melynek éves költsége 318 millió forint 137 millió forint ráfordítási költséggel, valamint 40 millió forint igazgatásból származó költséggel Tehát összesen közel fél milliárd forintról van szó.
- Az élményfürdőt és a gyógyászatot egész évben működtetik, melynek éves működési költsége 532 millió forint, az igénybe vett szolgáltatások költsége 150, a központi irányítás pedig 70 millió forint. Tehát összesen 752 millió forint.
- Az élményfürdő egész évben, a parkfürdő pedig csak nyáron üzemel, ennek teljes éves költsége 441 millió forint.
- A fürdő ideiglenesen szünetel, és csak a gyógyászat működik. Ennek éves működési költsége 165 millió forint.
A kiadások mellett számba vették a bevételi adatokat is, itt azonban Benkő Ferenc a 2018-as látogatói számokat nézte. Azóta azonban a látogatói létszám drasztikusan csökkent, így felelőtlenség azokkal dolgozni – tette hozzá a polgármester. A kevesebb látogató miatt a fentebb írt költségek nagy valószínűséggel ugyancsak nem reálisak. Amikor Raffai János az ideiglenes szünet mellett döntött, mérlegelnie kellett a város anyagi helyzetét, tűrőképességét. A kialakult helyzet miatt Benkő Ferenc a jelenlegi polgármestert tette felelőssé, miközben ez a választás a korábbi évek eredménye volt – fogalmazott a városvezető.
A fürdő az elmúlt években semmilyen megújuláson nem ment keresztül. Éppen ezért nélkülözhetetlen a 727 millió forintos energetikai fejlesztés pályázati forrásból történő megvalósítása. Így talán 2026-ban minden részleg teljes üzemmel tud majd működni.
Január 23-ára egy lakossági fórumot hívott össze Raffai János, 17 órától az önkormányzati hivatal nagytermében várja mindazokat, akik kérdést, észrevételt fogalmaznának meg.