A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum a magyar kultúra napján két képzőművészeti kiállítással örvendeztette meg közönségét. Sallai Lajos, valamint Lonovics Zoltán alkotásai kerültek a falakra, tárlókba.
A rendezvény házigazdája dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója volt. A magyar kultúra napja alkalmából kiemelte, hogy ma akkora körülöttünk a zaj, hogy a kultúra hangja nem mindig tud érvényesülni. De ezen a napon mindenki erre figyel, valamilyen kulturális programban gondolkodik. Ezt a Munkácsy Múzeum két alkotó két kiállításával tudta méltóképpen megtenni. A tárlatok március 23-ig lesznek láthatóak, addig szeretnék a művészeket legalább egy-egy tárlatvezetésre még vendégül látni.
A megjelenteket Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere köszöntötte. Kiemelte, a magyar kultúra napján nem csupán az irodalomról, hanem más művészeti ágakról is érdemes beszélni. A két kiállításban nehéz közös pontokat találni, más tematikával, technikával készültek az alkotások. Éppen ezért azzal zárta a köszöntőjét, hogy legyünk csabaiként nagyon büszkék arra, hogy a város kulturális élete nem csak ezen a napon rendkívül színes. Arra biztatta a jelenlévőket Szarvas Péter, hogy keressék fel az intézményeket, élvezzék a felkínált programokat.
Közel 60 év összefoglaló tárlata
A nyolcvan esztendős Sallai Lajos művésztanár tárlatát az intézmény a Békéstáji Művészeti Társasággal több mint három évtizede folyó együttműködés keretében valósította meg. Sallai Lajos a társaság első alkotógenerációjának tagja. Már régóta a tervei között szerepel, hogy az elmúlt évtizedek képeiből összeállítson egy összefoglaló anyagot, így most erre lehetősége volt. Ezt kiegészítve, a Munkácsy emlékévhez kapcsolódva készített még egy portrét a festőfejedelemről, melyet fel is ajánlott a múzeumnak.
Sallai Lajos teljes életművét, kiállított anyagát Banner Zoltán művészettörténész mutatta be. Mint elmondta, a természethez és a társadalomhoz való hűség jellemzi Sallai Lajos alkotásait. Művésztanárként folyamatosan alkotó emberként tanította diákjait a kézügyesség, a jó ízlés és az esztétikai látásmód alapelemeire. A megvakítás korában a látás élményére oktatta, a boldogság vizuális élményeinek az eléréséhez segítette tanítványait.
Madártollak, kristályok és selyemsálak
Lonovics Zoltán multidiszciplináris művész már a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen töltött időszakában a the Room kétnyelvű magazin art directora lett, amely a legjelentősebb kortárs művészet és divat eredményeit mutatta be. De emellett számos más, különleges projekttel szerzett hírnevet magának. Az utóbbi években autonóm képzőművészeti alkotásait több kiállításon is bemutatta, a békéscsabai tárlat anyagát szintén ezen művei alkotják.
A művész Békéscsabáról indult, éppen ezért még különlegesebb számára, hogy most abban a múzeumban állíthat ki, ahol egykor édesapja, Lonovics László és más neves alkotók munkáit csodálhatta meg. Nem a hagyományos képzőművészeti technikákkal készültek a művei, hanem például újrahasznosított bútorszövetre, hímzéssel, madártollakkal kiegészítve, de hozott selyemsálakat is a tárlatra. A kiállítását Popovics Kinga esztéta nyitotta meg, a tárlat kurátora Gyarmati Gabriella művészettörténész. Egyik művét ő is felajánlotta a múzeumnak.
A kiállításmegnyitó képekben
Sallai Lajos alkotásai
Lonovics Zoltán kiállított művei