Pörneki Attila: A második félév a versenyekről szól majd

pörneki attila Fotó: Körös Hírcentrum

Az első féléven sikeresen túl van a Gyulai Szakképzési Centrum, már elindultak a különböző szakmai versenyek is. A részletekről Pörneki Attila, a centrum főigazgatója adott tájékoztatást a Körös Hírcentrum stúdiójában.

Az első félév legfontosabb feladata a leendő kilencedikes diákok beiskolázása. A Gyulai Szakképzési Centrum tagintézményei gyakorlatilag lefedik a vármegyét. Az elmúlt időszakban bejárták a centrum kancellárjával az érintett településeket, és azt tapasztalták, hogy a vezetők elkötelezettek az intézmények iránt. Mindenkinek az a közös érdeke, hogy a fiatalok helyben alapítsanak családot – emelte ki a főigazgató. Már egyes önkormányzatok is támogatják a szakképzést, például Dévaványán ösztöndíjakat adnak a kilencedikeseknek. Folyamatosan figyelik emellett a munkaerőpiac igényeit, ennek megfelelően alakítják a képzési palettát. Indulnak új képzések a nappali tagozaton, illetve felnőttképzés keretében szintúgy.

Az elmúlt hónapokban számos rendezvényt szerveztek, amelyek nemcsak a leendő diákoknak, hanem a már náluk tanuló fiataloknak is szóltak. Különösen fontosnak tartják a közösségi felelősségvállalást, ezért számos jótékonysági akcióban vettek részt a tagiskolák, vagy éppen szerveztek maguk az adott településen. Az adventi időszakban például az intézményekben tanulók készítettek ajándékokat rászoruló családoknak, időseknek – tette hozzá Pörneki Attila. Az asztalosok bútorokat újítottak fel egy óvoda számára, a vendéglátós tanulók süteményeket sütöttek, a fodrászok pedig rászorulók frizuráit készítették el. Ezek a kezdeményezések nemcsak a diákok szakmai tudásának fejlesztését szolgálják, hanem segítenek abban is, hogy szociálisan érzékenyebbé váljanak.

Emellett nagy hangsúlyt fektetnek a tagiskolák a szakmai versenyekre. Az elmúlt évben már harmadszor adott otthont az országos projektversenynek a Harruckern iskola Gyulán. Az első évben még csak 7-8, a másodikban már 18, legutóbb pedig 36 csapat jelentkezett az ország minden részéről. 170-en voltak jelen, egy nagyon színvonalas versenyt sikerült megvalósítani. A programon jelen voltak a kormányhivatal képviselői is. Ez a rendezvény kiváló lehetőséget biztosított a szakmai egyeztetésre is abban a témában, hogy hogyan lehetne még hatékonyabbá tenni a szakképzést.

Az elmúlt időszakban a centrum tagintézményei számos fejlesztést valósítottak meg. Szarvason például a kollégium tetőszerkezetét újították fel a várossal közösen közel 27 millió forintból. Orosházán a tornaterem fűtési rendszerét és nyílászáróit cserélték. Mindezek mellett az elmúlt időszakban több mint 30 millió forint értékben tudtak fejlesztéseket végrehajtani összintézményi szinten: olyan eszközöket szereztek be, amelyekre a hatékony oktatáshoz van szükség.

A diákok és az oktatók számára is nagy élmény, illetve szaktudás-bővítési lehetőség az Erasmus+ program, melynek során a tanulók és az oktatók külföldi tapasztalatokat szerezhetnek. Jelenleg is több projekt zajlik Szarvason és Orosházán. A közelmúltban a szegedi egyetem mérnöki karával ugyancsak szorosabb együttműködést indítottak el, így a végzett fiatalok még könnyebben tanulhatnak tovább, nyerhetnek felvételt a felsőoktatásba. A következő félévben számos újabb feladat vár a tagiskolákra. Folytatják a fejlesztéseket, készülnek a februári szakmai vizsgákra, és indul a különböző versenyek időszaka.

A Pörneki Attilával készült teljes interjút itt meghallgathatják: