Gyopárosfürdő megfelelő működtetése érdekében több szakember bejárta az intézményt a közelmúltban, felmérve, pontosan milyen munkálatokra lenne szükség. Erről is tájékoztatott Raffai János, Orosháza polgármestere.
Gépész, elektromos, energetikai szakember érkezett Gyopárosra, mind olyan személyek, akik járatosak a fürdőüzemeltetésben – árulta el Raffai János. Még a kutak felülvizsgálatára várnak egy szakértői csapatot. Az 50 méteres medence esetében az elektromos rendszer nagyjából rendben van, néhány kiegészítő megoldásra lesz szükség. A szűrők, vegyszeradagolók esetében sem találtak nagy hiányosságokat, inkább a medencetesttel lesz majd gondja a városüzemeltetésnek. A szivárgásokat meg kell szüntetni.
A szakemberek vizsgálják a további medencéket és az élményfürdőt is. A városvezető kiemelte, jelenleg ezek a szakértők társadalmi munkában végzik a felméréseket, amiért nagyon hálás. A kutak helyreállítása lesz még nagyon fontos, a hidegvizes esetében gyorsan mehet a munka, a többinél viszont hetekbe telhet a helyreállítás. A lakossági fórumra reflektálva kifejtette Raffai János, hogy a város megértette Gyopárosfürdő és a város helyzetét, nagy az összefogás, szinte mindenki a támogatásáról biztosította.
Az eddig történt események
Négy évvel ezelőtt beszakadt az élményfürdő teteje, talán innen érdemes a nehézségek sorát indítani – folytatta a tájékoztatást a polgármester. Egyesek szerint kivitelezési hiba, mások szerint felelőtlen üzemeltetés következtében történt ez. A lényeg, hogy a fürdőrész alkalmatlanná vált a vendégek fogadására.
A másik probléma, hogy van egy korábban jól működő konferenciaközpont, amely részben biztosította a mellette lévő szálloda vendégeit is. Viszont a szálloda 2019-ben egy felújításon ment volna keresztül, ha néhány hónappal a kezdés után ez a korszerűsítés nem áll le. Sajnos a hotel és a fürdő nem üzemelése odáig fajult, hogy elpártoltak a vendégek, nem szerveztek konferenciákat, csökkentek a város bevételei. Így az önkormányzatnak kellett forrásokat biztosítani Gyopáros és a szálloda számára.
2024-ben a szálloda napi vesztesége olyan 300.000 forint lett, a fürdőé pedig napi szinten 5-6 millió forint. Ez tarthatatlan, a várost szinte csődbe vitték ezek a kiadások. Októberben, az új polgármester hivatalba lépését követően átnézték a számokat, ütemezték a szállítói tartozásokat, hogy elkerüljék a csődöt. Azt is megosztotta Raffai János, hogy a forgalmas években mintegy 12,5 millió forinttal kellett a fürdő működését támogatni, 2024-ben ez az összeg már nagyjából 400 millió forintra emelkedett. Emellett a fürdő állapota is nagyon leromlott, amortizálódott, tehát erre sem kevés forrást kell majd áldozzon a város.
A tervek, lehetőségek
Egy pályázat segíthetne az optimálisabb üzemelésben, az energetikai korszerűsítésben, így mondhatni a fürdő sorsa ezen is múlik. Egy 727 millió forintos pályázatról van szó, amelyet meg is nyert a város. Cserélhetnék belőle az élményfürdő nyílászáróit, a geotermikus kutat, amely fűthetné teljes Gyopárosfürdőt, azt ki tudnák váltani, így nem kellene tovább a gázfűtés.
Az egyeztetéseket követően arra jutottak, hogy a cél mindenképpen a fürdő nyitva tartása hosszú távon, de úgy, hogy a várost ne vigye csődbe. Emellett a pályázati forrást a fejlesztésekre mindenképpen le szeretnék hívni. 2026-ban úgy szándékoznak indulni, hogy azok az extra, de lefaragható költségek, mint a fűtés, vagy a hideg víz, már ne okozzanak gondot. Sikerült egy szakmai gárdát összehívni lokálpatrióta helyi szakemberekből, akik segítik majd a létesítmény teljes műszaki, gépészeti felülvizsgálatát.
A jövőbeni terveket átgondolva kiemelte a polgármester, hogy a forgalom növelése érdekében egyedi megoldásokat kell majd kitaláljanak. Olyasmiben gondolkodnak, ami a gyógyászathoz, a termálvízhez, vagy akár a sporthoz kapcsolódik. Erről már egyeztetett is több, turizmussal foglalkozó szakemberrel.