Az internet hasznos, de sokakat ér kár amiatt, mert idegenek kéréseit teljesítik, pénzt utalnak nekik, vagy olyan alkalmazásokat telepítenek, amelyekkel hozzáférést engednek a telefonjukhoz.
Megújult közösségi térben tartja megelőzési programjait a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság, a közelmúltban felújított irodában február 5-én is nagy volt a forgalom. Délelőtt a Békéscsabai Kazinczy Ferenc Általános Iskola két 3. osztálya, délután pedig polgárőrök és idősek hallgatták a bűnmegelőzési szakembereket. Az interaktív, szemléletes, a gyermekeknél játékos előadásokon dr. Bedéné Szilágyi Bernadett r. őrnagy és Bátkai Miklós r. alezredes látták el sok hasznos tanáccsal a hallgatóságukat.
Ez is érdekelheti
Nem tudták megmenteni az idős férfi életét MezőberénynélA gyermekektől kérték, hogy idegenek üzeneteire ne válaszoljanak, és ne legyenek biztosak abban, hogy aki ír nekik vagy felhívja őket, valóban az, akinek mondja magát. A neten megismert emberekkel ne találkozzanak, ne fogadjanak el tőlük semmit, és a kérésükre ne telepítsenek semmilyen alkalmazást. Az online terjedő kihívások is balesetveszélyesek lehetnek, és az sem mindegy, hogy milyen fotókat osztanak meg magukról, mert a képek ellenőrizhetetlenül terjedhetnek a világhálón. A rendőrnő arra biztatta a kisdiákokat, hogy ha valami problémájuk van, mondják el a szüleiknek, forduljanak bizalommal a pedagógusokhoz. A helyzet megoldásához az iskolarendőr, illetve a bűn-, baleset-megelőzéssel foglalkozó rendőrök segítségét is kérhetik.

Az időseknek az alezredes a Nagyi NET(edd!) bűnmegelőzési program fő üzeneteit emelte ki. Hangsúlyozta, hogy bármikor kaphatnak olyan hívást, amelyben megpróbálják elhitetni velük, hogy a bankszámlájukról valaki le akarja venni a pénzüket. Az idegenek banki ügyintézőként mutatkoznak be, és gyorsan a felhívott emberek bizalmába férkőznek. Segítséget ajánlanak nekik, meggyőzik őket arról, hogy ha megadják a banki adataikat, kódjaikat, vagy egy linkre rákattintanak, akkor meg tudják állítani az utalást, nem fogják elveszíteni a megtakarításukat. Ez azonban éppen fordítva történik, ha hallgatnak az ismeretlenekre és megteszik, amit mondanak, akkor veszítik el a pénzüket. Hasonló a helyzet akkor is, amikor üzenetben vagy telefonon valakit arról értesítenek, hogy nyert, örökölt, de ahhoz, hogy megkapja az összeget, először fizetnie kell.

A romantikus csalások kapcsán az is elhangzott, hogy senki ne utaljon idegennek pénzt. Akkor sem, ha azt ígéri, hogy miután megkapta az összeget, meglátogatja a jótevőjét, mellette marad, együtt fognak élni, és még akár a kért összeget is visszafizeti. Az előadáson interaktív táblán láhatták az idősek, hogy a telefonjukon, számítógépükön mire kell figyelni, milyen biztonsági beállításokat kell használni ahhoz, hogy meg tudják előzni a bűncselekményeket. Elhangzott az is, hogy aki veszélybe kerül, bűncselekmény áldozata lesz, a 112-es ingyenes segélyhívón a nap 24 órájában keresheti a rendőrséget.