Elindult a versenyek szervezése a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál, emellett sikeresen lezárták az őszi-téli pályaorientációs időszakot. De továbbra sem fognak unatkozni, hiszen várják a leendő mesterek, gyakorlati oktatók jelentkezését. A részletekről Mészárosné Szabó Anna, a kamara szakképzési osztályvezetője tájékoztatott a Körös Hírcentrum stúdiójában.
A második félév a szakképzésben a versenyek időszaka is, lementek az első fordulók. A szakképző intézmények tanulói a Szakma Kiváló Tanulója Versenyen (SzKTV), míg a technikumban tanulók az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSzTV) keretében adhatnak számot tudásukról. Mindegyik megmérettetésen a végzős diákok indulnak. A különböző fordulók utáni végső állomás a Szakma Sztár Fesztivál Budapesten, ahol rendszeresen jeleskednek vármegyei diákok is. Már az első fordulóra is több mint 600 diák jelentkezett a vármegyében, így van merítési lehetőség.
Minden évben bővül a meghirdetett szakmák köre, idén például a turisztikai technikus volt újdonság, az oktatóknak köszönhetően sok fiatal érdeklődött is iránta. Ami érdekes fejlemény lett, hogy a vendéglátóipari szakmákban csökkent az indulói létszám, de a beiskolázottaké is az egyes intézményekben. Ennek az okát nem látják még a szakemberek, de ebből szintén látszik, hogy jó indikátor a verseny. Az informatikai szakmák tarolnak, de például tavaly villanyszerelő is sokkal több volt. Tehát évet évvel összehasonlítani nem lehet, hiszen változnak a beiskolázási arányok, az oktatók, a gyerekek egy-egy területen.
Mesterképzést ugyancsak szervez idén több szakmában a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. Ennek lesz valószínűleg támogatott formája, ami egy kisebb rész önerő mellett a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg. Ahogy a versenyek vármegyei része lemegy, elkezdik ennek a szervezését. Akkor indul el egy-egy szakma képzése, amikor a kellő létszám összegyűlik. Gyakorlati oktatói tanfolyamot szintén szervez majd a kamara, ezt azoknak kell elvégezni, akik diákokat fogadnak, de nincs mesterlevelük vagy diplomájuk, megfelelő szakirányú gyakorlatuk, végzettségük.
A nyári táborok szervezése, összeállítása szintén elkezdődött a napokban. Két turnust terveznek, ezúttal nem kötött tematikával, hanem különböző cégek és szakképző intézmények tanműhelyeinek bevonásával. Egy-egy ágazat bemutatására helyezik majd a hangsúlyt a napok során. A korábban bevezetett mentori rendszert biztosan szintén megtartják idén, vagyis hogy korábbi, már szakképzésben tanuló táborozók térnek vissza mesélni tapasztalataikról a kisebbeknek. Ugyancsak várható majd JóPálya vetélkedő és alkotói pályázat a fiataloknak 2025-ben is.
Bár nem szorosan kapcsolódik a szakképzéshez, de február végén tartja a kamara már hagyományos vállalkozói bálját, amely ismét jótékonysági céllal valósul meg. A bevételből olyan hátrányos helyzetű fiatalokat támogatnak majd, akik szorgalmasak, tehetségesek a választott szakmájukban. Ráadásul már fél millió forint előnnyel indulnak, ugyanis az orosházi Linamar Hungary Zrt. nyerte tavaly az ország duális képzőhelye címet és a nyereményt felajánlotta ugyanígy jótékony célra.
A Mészárosné Szabó Annával készült teljes interjút itt meghallgathatják: