Nehéz, de eredményes év volt a tavalyi a Dogland Segítőkutya Alapítvány számára, hiszen bár elvesztették a csapat egyik oszlopos tagját, bővültek is. Ráadásul országszerte egyre több városban van olyan terápiás páros, aki az alapítvány égisze alatt végzi a tevékenységét. Emellett egyre több személyi segítő kutyát képeznek Békéscsabán. A részletekről Pálfi Pétert, az alapítvány kuratóriumának elnökét kérdeztük a Körös Hírcentrum stúdiójában.
A 2024-es évben a sok jó esemény mellett sajnos egy igen szomorú is történt. A csapat elvesztette Péli Henit, aki alapembere volt az alapítványnak, a nyári táboroknak és magának a terápiás kutyázásnak. Több alkalommal volt lehetőségünk vele is beszélgetni a stúdióban. Viszont az élet nem állt meg, a Dogland párosai folytatták a Henivel közösen elkezdett munkát. Egyre több kutya-felvezető párossal találkozhatnak a csabai, illetve környékbeli intézményekben a kicsik-nagyok. Ráadásul már országosan egyre többfelé viszik az alapítvány jó hírét.
Pálfi Péter megosztotta, dolgoznak jelenleg Békéscsabán több óvodában, időseket, sérült fiatalokat ellátó intézményben, Gyulán ugyancsak több helyen. Nagy kedvencük még Orosházán a Vadvirág Esély Klub, viszont most sajnos oda nem tudnak átjárni, de remélhetőleg egy pályázatnak köszönhetően hamarosan fogják tudni folytatni a közös munkát. Több páros, illetve kutya is áll kiképzés alatt, így idővel Mezőkovácsházán és Sarkadon is dolgozhat terápiás páros az alapítványt képviselve. Többen vannak már tőlük Budapesten, Egerben, Szolnokon, és Miskolcon is. Az elmúlt évek során több kutyus született a szervezetnél, mindegyik alom kifejezetten azzal a céllal, hogy meglegyen a terápiás kutyák utánpótlása. Ez nagyrészt sikerült is, nagyon sok kölyök került felnőttként erre a vonalra, vagy lett például segítőkutya.
Pálfi Péter azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy több kutyusról gondolták azt az elmúlt évek során, hogy jó terápiás kutya lesz, le is tették a szükséges vizsgákat, azonban valami végül mégis félresiklott. Ilyenkor azon dolgoznak, hogy a lehető legjobb családot, új gazdit találják meg a négylábúnak. Ezt a munkát semmiképpen sem szeretnék ráerőltetni egyik kutyára sem, ha azt látják, hogy valami nem stimmel.
Személyi segítőkutyát egyre többet képez az alapítvány, hat új páros tanul például jelenleg a csapatnál. A kutya-gazdi csapatok eleinte csak kutyaiskolába akartak járni, haladtak folyamatosan a tananyaggal. Viszont időközben kiderült, hogy mindannyiuknak van valami olyan nehézsége, lelki problémája, amire a kutyus egy nagyon jó „gyógyszer”. Eddig is érezték, hogy a négylábú társuk is, a csapat is sokat segít például a szorongásuk oldásában, de most már kimondottan a segítőkutya-képzés irányába indultak el. Ugyanis egy vizsgázott segítőkutya, ha viseli az alapítvány nevét, logóját, illetve hogy milyen típusú segítő, bárhova elkísérheti a gazdáját, támaszt nyújtva neki a különböző szituációkban.
A Pálfi Péterrel készült teljes interjút itt meghallgathatják: