A közelmúltban tartotta februári ülését a békési képviselő-testület. A legfontosabb napirendi pont vitán felül az új költségvetés elfogadása volt. Ezt idén sem volt egyszerű megalkotni, de remélhetőleg gondos odafigyeléssel fogják tudni tartani a számokat.
Csibor Gézával, a Pénzügyi Bizottság elnökével tartotta testületi ülést értékelő sajtótájékoztatóját Kálmán Tibor, Békés polgármestere. Mint elhangzott, a városi költségvetés elfogadása az előző években sem volt egy könnyű feladat, de mindig sikerült egy tartható költségvetést összeállítani. Ezúttal ugyancsak nehéz volt a képviselők dolga, hiszen csak azokkal a bevételekkel dolgozhattak, amelyeket már most látnak. A normatívák közül például hiányzott a minimálbér kiegészítésére szolgáló előirányzat.
Egy reális, nagy fegyelmet igénylő mérleg készült el, egyeztetve az önkormányzati intézményekkel, cégekkel. A főösszeg meghaladja az 5,5 milliárd forintot. Ez bár soknak hat, de a kötelező feladatok ellátására ugyancsak milliárdos nagyságrendben kell forrás. Fejlesztés tekintetében csak a pályázatok kötelező önerejét tudja teljesíteni a város, így önálló fejlesztést nem terveztek be. De van még több nagy futó projekt, amelyek sokat fognak lendíteni a város gazdasági helyzetén.
Térítési díj a bölcsődei ellátásért
Bevezeti a békési önkormányzat is a bölcsődei térítési díjat. 1200 forint/fő/nap összegben állapodtak meg, viszont a hátrányos helyzetűek, a gyermeküket egyedül nevelő szülők, a nagycsaládosok számára ezt a díjat elengedik – a legveszélyeztetettebb réteg továbbra is térítésmentesen használhatják a szolgáltatást. A bölcsődét szociális juttatásként alapvetően azok a szülők vehetik igénybe, akik vissza akarnak térni a munka világába. Ráadásul van egy EFOP-os pályázat a városban, melynek keretében a szülő visszaigényelheti ezt a díjat. A program 2027-ig tart, addig tervezik a térítési díjat is megtartani.
Döntött a testület egy külterületi utak felújítását segítő pályázat benyújtásáról is. Összesen két útszakaszról lenne szó, hiszen sem zártkertnél, sem belterületen nem lehet ebből a pályázatból fejleszteni. Egyrészt a Diós tanya mögötti út került szóba, ezt zúzott kővel látnák el. Illetve a Bélmegyeri bekötőút felújítását is szeretnék folytatni, ennek a minőségére a gazdák és az arra járók folyamatosan panaszkodnak. Valamint a rendőrség szintén számos alkalommal felszólította már a várost, hogy ahogy tudnak, javítsanak az útszakasz állapotán. Ez a bekötőút nem közút, magán kézben van, csupán megnyitották a közforgalom számára. Békési, bélmegyeri és a Hidasháti Állami Gazdaság közös tulajdonában van, így közös feladat a karbantartás is.