Részleges tűzszünet jöhet Ukrajnában, kedden megkezdődhetnek róla a tárgyalások

megsebesültek, Jaszenove, ukrán mozgósítás, orosz amerikai, Ukrajna drónokkal, Donald Trump, engels, Kárpátalja, drón, orosz, Ukrán háború, párizs, olimpia

Ukrajna egy részleges tűzszünet ötletét is fel fogja vetni az Egyesült Államokkal folytatott tárgyaláson, amelyet kedden Szaúd-Arábiában tartanak – értesült a Financial Times.

Mindeközben az amerikai fél képviselői is nyilatkoztak a találkozóról, amelynek fő kérdése álláspontjuk szerint az lesz, hogy Ukrajna valóban készen áll-e a reális békére. Az amerikai és az ukrán fél képviselői még a múlt héten közölték, hogy a kudarcba fulladt fehér házi találkozó után ezen a héten Szaúd-Arábiában ülhetne össze ismét.

hirdetés

A Financial Times ezzel a találkozóval összefüggésben osztott meg egy saját értesülést, amely szerint a tárgyaláson Ukrajna megpróbálja meggyőzni az Egyesült Államokat, hogy folytassák a hírszerzési és katonai támogatást – amiért cserébe egy részleges tűzszünetet javasolhatnak majd.

A részleges tűzszünet értelmében Ukrajna felhagyna az Oroszország elleni nagy hatótávolságú csapásokkal és a fekete-tengeri akciókkal. A lap szerint az ukrán küldöttség arról igyekszik majd meggyőzni az amerikai fél képviselőit, hogy Volodimir Zelenszkij elnök nyitott a háború gyors befejezésére.

Egy ukrán tisztviselő azt nyilatkozta a lapnak: Kijev rövid távon az Egyesült Államokkal való kapcsolatépítést helyezi előtérbe. Ugyanakkor két európai tisztviselő szerint Ukrajna a részleges tűzszünetet „szívességet a szívességért” alapon ajánlaná fel a fegyverszállítások és a hírszerzési támogatás visszaállításáért cserébe.

Az amerikaiak kíváncsiak Ukrajna álláspontjára, tisztázni kell Zelenszkij mondatait.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője nemrég közölte, hogy Marco Rubio külügyminiszter hétfőtől szerdáig a szaúd-arábiai Dzsiddában tartózkodik, hogy megbeszéléseket folytasson „az orosz–ukrán háború befejezésére irányuló elnöki cél előmozdítása érdekében”. Úgy tudni, hogy ennek részeként az amerikai–ukrán találkozóra kedden kerül majd sor.

A Reuters hírügynökség friss cikke szerint két amerikai tisztviselő is megerősítette ezt az információt. Azt is közölték továbbá: a találkozó célja az lesz, hogy megállapítsák, Ukrajna hajlandó-e anyagi engedményeket tenni Oroszországnak a háború befejezése érdekében. „Nem lehet egyszerre azt mondani, hogy »békét akarok«, és azt, hogy »semmiben sem vagyok hajlandó kompromisszumot kötni«” – mondta a névtelenül nyilatkozó tisztviselők egyike Zelenszkijről. Hozzátette: „Látni akarjuk, hogy az ukránok nemcsak a békében, hanem egy reális békében is érdekeltek-e. Ha csak a 2014-es vagy 2022-es határok érdeklik őket, az beszédes.”

Az amerikai küldöttség arra is figyelni fog, hogy az ukránok tényleg komolyan gondolják-e kapcsolatok javítását a Trump-kormányzattal. Az ukrán delegáció élén várhatóan Andrij Jermak, Zelenszkij egyik legfőbb bizalmasa, az ukrán elnöki hivatal vezetője fog állni.

Emellett úgy tudni, hogy hétfőn Volodimir Zelenszkij is országba érkezik, hogy Szaúd-Arábia koronahercegével találkozzon (az ukrán elnök eredetileg pár hete, az orosz–amerikai tárgyalások idején érkezett volna az országba, de ezt akkor lemondták). Zelenszkij a minap azt mondta: Ukrajna teljes mértékben elkötelezett a konstruktív párbeszéd mellett Szaúd-Arábiában. „Reális javaslatok vannak az asztalon. A kulcs az, hogy gyorsan és hatékonyan lépjünk” – fogalmazott.

Amerikai részről Marco Rubio mellett Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Donald Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff is ott lesz a tárgyaláson.

Amerikai részről van olyan tisztviselő is, aki már látni véli a pozitív változást.

A BBC mindeközben arról számolt be egy magas rangú amerikai külügyi tisztviselőre hivatkozva, hogy a Trump-kormányzat úgy véli, Ukrajna vezetése készen áll arra, hogy továbblépjen a tűzszüneti folyamat vonatkozásában.

„Az a tény, hogy a vezetőik is eljönnek, jó jel számunkra, hogy le akarnak ülni, és készek továbblépni” – mondta a névtelenül nyilatkozó külügyminisztériumi tisztviselő a Dzsiddában folytatott tárgyalásokról.

Trump különmegbízottja, Steve Witkoff pedig azt közölte nemrég: Szaúd-Arábiában az amerikai csapat a béke „keretrendszerét” akarja megvitatni, hogy megpróbáljanak véget vetni az orosz–ukrán háborúnak.

hirado.hu