Kreml: érvényben marad az ukrajnai energetikai létesítmények elleni csapásokra vonatkozó tilalom

megsebesültek, Jaszenove, ukrán mozgósítás, orosz amerikai, Ukrajna drónokkal, Donald Trump, engels, Kárpátalja, drón, orosz, Ukrán háború, párizs, olimpia

Érvényben marad az orosz elnöki parancs, amely a kihirdetett moratórium értelmében megtiltja az ukrán energetikai létesítmények elleni csapásokat, és az orosz hadsereg ezt végrehajtja – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak.

hirdetés

Peszkov szerint Kijev viszont – a moratóriummal szembeszegülve – megpróbált csapást mérni orosz energetikai létesítményekre. „Mi, tudatában annak, hogy a kijevi rezsim megállapodásra való képtelensége már sokszor bebizonyosodott, továbbra is úgy gondoljuk, hogy ezt a moratóriumot be kell tartani” – mondta. Az energetikai létesítmények elleni csapásokra vonatkozó moratóriumot a szóvivő „jó előremozdulásnak” nevezte. „Ezen az úton tovább kell haladnunk” – nyilatkozott.

A fekete-tengeri gabonakezdeményezéssel kapcsolatban rámutatott, hogy ez, miként a Kreml honlapján közzétett dokumentumban szerepel, számos feltétel teljesülése után aktiválható. Emlékeztetett rá, hogy ezek valójában ezek ugyanazok a feltételek, amelyeket az António Guterres ENSZ-főtitkár által garantált fekete-tengeri kezdeményezés is tartalmazott. Kifejezte Oroszország reményét, hogy a gabonakereskedelemben ezúttal „az igazságosságnak győzedelmeskednie kell”.

Közölte, hogy Oroszország folytatja a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, és ezek „nagyon intenzívek”. Mint fogalmazott, Moszkva elégedett azzal, hogy „mennyire pragmatikusan, konstruktívan és eredményesen fejlődik a párbeszéd” Washingtonnal.

Peszkov együttérzését fejezte ki Anna Prokofjeva, a Pervij Kanal televízió haditudósítójának halála miatt. Prokofjevát aknarobbanás ölte meg az oroszországi Belgorod megye és Ukrajna határán. Operatőr kollégája, Dmitrij Volkov, súlyosan megsebesült.

Azzal kapcsolatban, hogy a chisinaui reptéren szerdán őrizetbe vették Jevgenyija Gucult, a moldovai gagauz autonóm terület vezetőjét, Peszkov azt hangoztatta, hogy a moldovai hatóságok „a legnyilvánvalóbb nyomásgyakorlás módszerét” alkalmazzák azon aktív politikusokkal szemben, aki valamennyire is népszerűek, és akik bármi módon konkurenciát jelenthetnek Maia Sandu elnök számára, semmibe véve a törvényt, a demokrácia elveit. Kijelentette, hogy a Kreml elítéli az eljárást, és Chisinaunak „fel kell hagynia az ilyen módszerekkel, és biztosítania a cselekvés szabadságát az ország minden politikai erejének”.

Azzal kapcsolatban, hogy Vlagyimir Putyint 25 éve választották meg első elnöki ciklusára, Peszkov azt hangoztatta, hogy a politikus vezetése alatt Oroszország „nagyon hosszú utat tett meg a szakadék szélétől” – a gazdaság, a politika, és a területi integritás tekintetében – „a jólét javulásáig, az ország gazdaságának fejlődéséig, a szuverén állammá válásig”.

MTI

hirdetés