A Gyulai Szakképzési Centrum Harruckern János Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium ismét megszervezte a Szakképzési Duális Partnerek Találkozóját. Ennek célja az együttműködés erősítése, a tapasztalatcsere és a jövőbeni lehetőségek megvitatása.
Czeglédiné Szappanos Anita, a Harruckern tagiskola igazgatója megosztotta, egy kötetlenebb, szakmaközi fórum keretében tudnak itt a partnerek különböző témákban eszmét cserélni az aktuális ügyeikről, problémáikról. Ebben az évbem 30 duális partnerük van, közülük 23-an jeleztek vissza, hogy részt vennének az eseményen. A duális partnerek a képzés folyamán gyakorlati oldalról megközelítve, termelve adják át az ismereteket. A cégek számára ez azért előnyös, mert a saját humánerőforrásukat tudják biztosítani, a gyerekek pedig megismerik a vállalati környezetet. Több szakmában az iskola tanműhelyeiben is folyik oktatás, a diákok képzése így helyben is megoldott.
Ez is érdekelheti
Elkötött egy traktort, azzal ment haza Kevermesről KétegyházáraPörneki Attila, a gyulai centrum főigazgatója kiemelte, a cél az, hogy minél több tanuló egy duális partnernél végezze el a gyakorlati képzését. Ez az időszak a munkaszerződéssel, táppénzzel, stb., már egy az egyben az életre készíti fel a fiatalokat. Itt dolgozva tanulnak a diákok. Ez az új rendszer 2020 óta működik, azóta folyamatosan építik ki a kapcsolatokat a cégekkel. Viszont vannak olyan szakmák, amelyekben az adott településen nem találtak duális partnert. Ezek a fiatalok az adott intézmény tanműhelyében töltik a szakmai gyakorlatukat és sajátítják el még mélyebben a különböző ismereteket. Ezeket a műhelyeket lehetőségeikhez mérten folyamatosan fejlesztik, hogy a legkorszerűbb eszközökkel történhessen az oktatás.
Simon István Tamás, a Gyulai Szakképzési Centrum kancellárja beszédében arra emlékeztetett, hogy amikor 2020-ban elindult a duális képzés rendszere, még minden nagyon új volt. Lényeges, hogy a rendszer szereplői folyamatosan tudást és tapasztalatot cseréljenek a fejlődés érdekében. Jelen eseményen is számos oldal jelent meg: az iskola, a képzőhelyek (állami és vállalkozói) képviselői, a városvezetés, valamint az ipakamara. Tehát ez az esemény ismételten lehetőséget ad a többoldalú eszmecserére, amelyre biztatott is minden megjelentet a kancellár.
A duális képzés aktualitásaival kapcsolatban Mészárosné Szabó Anna, a Békés Vármegyei Kereskedelmi Iparkamara szakképzési osztályvezetője tartott előadást a rendezvényen. Többek között felhívta a figyelmet a legfontosabb jogszabályokra, amelyek érintik a tanulók képzését a duális partnereknél, illetve sorra vette a szakképző iskolák képzési lehetőségeit. Mára már az intézmények megszokhatták a képzési formákat, azok a lakosság körében egyre népszerűbbé váltak, hiszen a felnőttek közül is lényegesen többen választják a szakképzést, mint tíz éve.

