A Pátria Tisza Sziget vendége volt március 29-én Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza honvédelmi szaktanácsadója, volt vezérkari főnök. A lakossági fórumon számos témában érkeztek a kérdések, a szakember pedig igyekezett legjobb tudása szerint ezeket megválaszolni.
A NATO-val kapcsolatban például kifejtette, hogy véleménye szerint az minden idők legsikeresebb katonai védelmi szövetsége. Bízik abban, hogy a tagok felül fognak tudni emelkedni a politikai vitákon. Viszont azt jó üzenetnek tartja, hogy Európa költsön többet a saját védelmére, és ne függjön ennyire az Egyesült Államoktól. E két dolog egyensúlya meghozhatja a fejlődést, ami a NATO jövőjét is meghatározhatja.
Ez is érdekelheti
Drogügyletből fenyegetés: egy 17 éves fiú és társai rendőrségi őrizetbenMagyarország védelmi kiadásainak növelésével kapcsolatban megosztotta, ha a szövetség egy nagyobb fokozatra kapcsol, akkor az minden ország, így hazánk esetében is több költséggel jár. Ezt minden államnak a maga pénzügyi helyzete alapján kell mérlegelnie, de az emelésből mindenkinek ki kell vennie a részét. Úgy látja, hogy a két százalék egyelőre elegendő a honvédség fejlesztéséhez, illetve ha a Tisza lehetőséget kap, akkor igyekeznek emelni a GDP-t, hogy ez a két százalék még több lehessen.
Az ukrán helyzettel összefüggésben arra a kérdésre, hogy hazánkban mennyire valós egy háború veszélye, kifejtette, jelenleg nálunk biztonság van, köszönhetően a fegyveres erőknek és testületeknek. Illetve nem érzi azt sem, hogy Magyarországot bármilyen külső behatás fenyegetné, amitől nekünk félni kellene. Viszont természetesen az esély sosem nulla százalék, de konkrét veszélyeztetettség talán nem észlelhető – tette hozzá Ruszin-Szendi Romulusz.
Ehhez fűzte hozzá, hogy jelenleg a sorkatonaság újraélesztésének sincs alapja, hiszen nincs közvetlen veszély. Bár a szaktanácsadó szerint ez nincs megszüntetve, csupán felfüggesztve, hiszen az továbbra is mindenkinek az állampolgári kötelessége, hogy ha veszélybe kerül az ország, akkor mindenkire számítanak a védelem érdekében. Ha a Tisza felhatalmazást kap, akkor az ő feladata is szakértőként a védelmi stratégia kidolgozása lesz. Emellett addig is igyekszik a lakosokkal beszélgetni, megismerni a problémáikat. Ezekre reagálva pedig megosztja azt, hogy a TISZA mit kínál alternatívaként.