Tavaszi zsongás a kétegyházi tagiskolában

Tavaszi zsongás

A Dr. Pálfi György Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium az Alföldi Agrárszakképzési Centrum tagintézménye. A centrum hangsúlyt fektet a képzések színvonalának emelésére, erre kiváló lehetőség a most futó, Vidékfejlesztési Program keretén belül, VP1-1.2.1-23 Bemutató üzemek támogatása című 3482857119 számú projekt.

A projekt keretén belül a gazda, mezőgazdasági technikus, mezőgazdasági gépész, mezőgazdasági gépésztechnikus oktatás szakmai színvonala emelkedik, a pályázatból beszerzésre kerülő eszközöket a tanulók a tangazdaságokban mint duális képzőhelyen fogják használni. Beszerzésre kerül például okostábla, erőgép, pótkocsi, lószállító utánfutó, oktatóhintó, növénytermesztési gépek. Az intézmény megújult gépparkját is megtekintették a leendő kilencedik évfolyamos, jelenleg még általános iskolában tanuló gyerekek, mivel 2025. április 7-én, „Tavaszi zsongás” elnevezéssel rendhagyó nyílt napot tartott a kétegyházi iskola.

A rendezvényre elsősorban az intézménybe jelentkező nyolcadik osztályos diákokat várták, de azok a gyermekek is bejelentkezhettek a programra, akik még bizonytalanok középiskolai továbbtanulásukat illetően.

A programok reggel 8.00 órakor, Gyarmathy Zsolt György intézményigazgató megnyitójával kezdődtek. A gyereksereget és szüleiket/kísérőiket Plenter Zsuzsanna, az iskola szakmai vezetője kalauzolta állomásról állomásra, és közben részletesen bemutatta az intézmény fő profilját adó mezőgazdasági gépésztechnikus és mezőgazdasági gépész képzéseket, valamint a mezőgazdasági technikus és gazda szakokat. A gyerekek bepillantottak több szakmai gépész gyakorlatra, ahol betekintést nyerhettek a kilencedik évfolyamosok szakmai alapozó gyakorlatába, illetve a tizenegyedik évfolyamos mezőgazdasági gépész tanulók szakmai vizsgára való felkészülésébe, ahol a végzős szakemberpalánták az eke beállítását gyakorolták oktatójuk felügyelete mellett. A gyakorlat utáni állomás a géppark volt, ahol megtekintették a régi és az újonnan beszerzett, modern munkagépeket.

A szakmai órák után az iskola egyik büszkeségét, a gödöllői székhelyű Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum filiáléját nézték meg a tanulók, ami a gabonatermesztés eszközeinek és gépeinek fejlődéstörténetét mutatja be mintegy 2.000 m2-en. A múzeum lenyűgözte a gyerekeket, ami nem csoda, hiszen az eszközgyűjtemény egyedülállónak tekinthető, olyan gépritkaságok is láthatók, amelyekből itt található az egyetlen példány. 

Ezt követően a tizedik évfolyamos mezőgazdasági gépész tanulók gépüzemeltetés gyakorlatát tekintették meg az intézmény saját tanpályáján, ahol a tanulók az egytengelyes pótkocsival való biztonságos közlekedési ismereteiket mélyítették el.

A gyakorlatok után a Tanügyi épületben zajló elméleti oktatás megtekintése következett. A kilencedik évfolyamos gazda tanulók szakmai alapozó ismeretek óráján, majd a tizenkettedik évfolyamos mezőgazdasági gépésztechnikus osztály mezőgazdasági erőgépek óráján vettek részt a vendégek.

A program utolsó eleme egy tájékoztató beszélgetés volt, ahol a leendő kilencedikes gyerekek az iskola vezetésének tehették fel az iskolai élettel, képzésekkel, kollégiummal kapcsolatban felmerülő kérdéseiket egy kötetlen, oldott hangulatú beszélgetés során.

Remélhetőleg a rendhagyó iskolabemutatás eléri célját, és az eddig nem jelentkező, vagy bizonytalan diákok is a nagy szakmai múlttal és hagyományokkal büszkélkedő intézményt választják majd középiskolai tanulmányaik helyszínéül.

Tavaszi zsongás Tavaszi zsongás Tavaszi zsongás Tavaszi zsongás Tavaszi zsongás Tavaszi zsongás