Április 4-én pillantották meg az első, visszatérő hamvas rétihéját a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén. A madár a faj egy itteni tradicionális költőhelyének közelében, a fokozottan védett területen bukkant fel.
A hamvas rétihéják általában április közepétől kezdenek érkezni, így a mostani megfigyelés korainak mondható. A fészket foglaló párok számát alapvetően a táplálékul szolgáló mezei pockok mennyisége határozza meg. Tavaly nagyon kevés pocok volt Dévaványa térségében, így a korábbinál kevesebb, mindössze két pár hamvas rétihéja költött a területen.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban négy rétihéja-fajjal találkozhatunk, ebből kettő – a barna és a hamvas – költ is nálunk. A hamvas rétihéják földön fészkelő ragadozó madarak, melyek általában a gyepeken, vagy a mezőgazdasági kultúrákban, főként kalászosokban rakják le tojásaikat. A barna rétihéják tábora népesebb, ők jóval gyakoribb fészkelők hazánkban. Előszeretettel költenek a nádasokban. A kékes rétihéják csak téli vendégek nálunk, míg a fakó rétihéjákkal csak tavaszi és őszi vonulásuk során találkozhatunk.
A hamvas rétihéják fészkét leginkább a mezőgazdasági tevékenységek, elsősorban a kaszálás és az aratás, veszélyeztetik. Kellő odafigyeléssel, védőzónák kialakításával azonban sikeresen meg tudjuk védeni a fészkeiket.
A barna rétihéják már szintén megjelentek a térségben, de velük párhuzamosan van még itt néhány telelő kékes rétihéja, sőt a napokban egy fakó rétihéja is szemünk elé került – írja honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.