A Dél-Alföldön meglehetősen ritkán láthatunk vörös kányát. A közelmúltban azonban felbukkant egy példány a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Montág-pusztán.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain sok olyan madárfaj fészkel, melyek országos vagy akár európai szinten ritkák, veszélyeztetettek, emiatt rendkívül értékesek, azonban számunkra már megszokottak. Mellettük viszont olykor olyan madarak is megjelennek itt, melyek máshol kifejezetten hétköznapiak, nálunk viszont előfordulásuk ritkaság számba megy, ezért madarász szemmel igazi kuriózum a megfigyelésük. Ilyen faj például a vörös kánya.
Ez is érdekelheti
Lángok martaléka lett egy parasztház BattonyánA vörös kánya legjelentősebb populációja Nyugat-Európában költ. Svájcban például teljesen mindennapos látvány, az utak mentén, vidéki házak közelében, az embertől szinte egyáltalán nem tartva figyelhető meg. Magyarországon igen ritka fészkelőnek számít, a Dunántúlon fordul elő néhány költőpár. A Körös-Maros Nemzeti Park területén csak ritka kóborlóként lehet megfigyelni. A Csanádi pusztákon idén április elején észleltek egy példányát, amely a Montág-puszta keleti szélén vadászgatott. A levegőben való portyázása során megközelített egy parlagi sas fészket, amelynek következtében az egyik öreg parlagi sas üldözőbe vette és észak-keleti irányba távozásra késztette.
A vörös kánya kékesszürke fejével, vörös testtollaival és a szárnya belső felén elhelyezkedő nagy fehér folttal igazán impozáns megjelenésű ragadozó madár. Jellegzetessége az erősen villás, viszonylag vékony farok, melynek alapján egyértelműen beazonosítható akár rossz látási viszonyok mellett is.
Minden évszakban érdemes nyitott szemmel járni a Körös-Maros Nemzeti Park tájait, hátha ilyen, és ehhez hasonló meglepetéseket tár elénk a természet.
Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park