Több ember is telefonos csalók áldozata lett Békés vármegyében. A módszerek mindegyike ismert a rendőrség előtt, ezek felismerésére többször is figyelmeztetett a hatóság.
Telefonos csalók csaptak be két férfit és két nőt a napokban Békés vármegyében. A csalók minden esetben banki alkalmazottnak adták ki magukat, és azt mondták a hívott félnek, hogy veszélyben van a számlájuk, mert gyanús pénzmozgást észleltek rajta. Az egyik férfit rávették, hogy vegye le az összes pénzét a számlájáról addig, ameddig azt rendbe teszi a pénzintézet, és az összeget adja át „megőrzésre” a bank alkalmazottjának, aki az egyik település főterén várja majd. A férfi követte az utasításokat, amit 5,5 millió forintja bánta.
Ez is érdekelheti
Lopni indultak Dobozon, de lerobbant a menekülőautóA másik férfinak azt tanácsolták, hogy egy „biztonságos” számlára utalja át a pénzét, aminek számát az ismeretlen hívó adta meg. Összesen 2 millió 300 ezer forint kára keletkezett ebből.
Az egyik női károsultnak egy program telepítését javasolták, mert a hívó azt mondta neki, hogy vírus van az eszközén, és emiatt veszélybe került a számlája. A program azonban nem vírusírtó volt, hanem egy távoli asztali hozzáférést biztosító alkalmazás, amivel csalók hozzáfértek a nő számlájához, és több mint 600 ezer forintos kárt okoztak neki.
A másik nő azért adta meg a netbanki azonosítóit, mert a magát banki ügyintézőnek kiadó idegen azt mondta neki, hogy csak így tud törölni egy gyanús utalást a számlájáról. A kár ebben az esetben közel 300 ezer forint volt.
A rendőrség ismételten felhívja a figyelmet az alábbiakra:
– A banki ügyintézők nem kérik az ügyfelektől, hogy adják meg a bankkártyaadataikat vagy a netbanki azonosítóikat!
– Az szintén elképzelhetetlen, hogy arra kérnék ügyfeleiket, vegyék le a pénzüket a számláról, és személyesen adják át valakinek megőrzésre!
– Olyat sem mondanak soha, hogy utalják át a pénzüket egy másik számlaszámra, mert veszélyben van a pénzük a saját számlájukon!
– Se eladónak, se vevőnek ne adják meg a banki azonosítóikat, és olyanoknak se, akiknek a valós személyazonosságát nem tudják ellenőrizni!
Az aktuális csalási módszerekről itt tájékozódhat.