A ragadós száj- és körömfájás vírus utolsó kitörése óta nem észleltek új eseteket, a lappangási idő leghosszabb részén is „túl vagyunk”. Amennyiben így marad a helyzet május 31-ig, akkor kihirdethetik a mentességet, és az Európai Unió egy hónappal később eltörölhet minden korlátozó intézkedést Magyarországgal szemben – jelentette be Nagy István agrárminiszter az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorának szombati adásában.
Közölte, a 21 napos lappangási idő kezdete óta nem észleltek újabb fertőzést, és ha ez nem változik, akkor a mentességet igazoló dokumentumokat a kormány benyújthatja az Európai Unió felé, és így június végétől korlátlanul visszaállhat az állat- és élelmiszerexport.
Nagy István hangsúlyozta, mindenhol továbbra is nagyon szigorú kontrollintézkedések vannak érvényben, és a gazdákat a járványügyi szabályok fegyelmezett betartására kérik, hogy kizárható legyen a fertőzés újbóli megjelenése. Az eddig kormányzati intézkedéseket sorolva elmondta, elsőként a Bérgarancia Alapból átvállalták a telepen dolgozók bérét a telepek újraindulásáig és egyéves hitelmoratóriumot vezettek be, így a beruházási és forgóeszközhitelek kamatait és tőkerészleteit sem kell a gazdáknak fizetniük.
Ezen felül a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) három részből álló programcsomagot indított 217 milliárd forintos kerettel, amely nemcsak az érintett telepek számára elérhető, hanem a magyar állattartókat és élelmiszer-gazdaságban dolgozókat is támogatja. Ennek első eleme egy 150 milliárd forintos forgóeszközhitel-program, amelyből 100 milliárd forint a már meglévő hitelek kiváltását szolgálja, míg egy 50 milliárd forintos rész bankgarancia formájában segíti a vállalkozásokat.
A programcsomag második lépcsőjeként újra elérhetővé válik az MFB három korábbi agrárterméke az agrár- és élelmiszeripari és a termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) részére, 17 milliárd forintos kerettel.
A harmadik elem részeként egy 50 milliárd forintos beruházási hitelprogram is elindul – tette hozzá.
Ismertette, a ragadós száj- és körömfájás miatt korlátozás alá eső területek sertéstartói is nehéz helyzetbe kerültek, ezért arra ösztönözték a felvásárlókat és feldolgozókat, hogy vásárolják fel a vágósertéseket, akár a piaci ár 60 százalékáért, míg a gazdákat a kieső árkülönbözet maximum 40 százalékáig a kártalanítási alapból kompenzálják. Ezzel az intézkedéssel a térségből hetente mintegy 10 ezer teljesen egészséges vágósertés kerülhet feldolgozásra.
MTI