Két pár pusztai ölyv összesen négy fiókát nevel a Körös-Maros Nemzeti Park részét képező Csanádi pusztákon. Ritkasága miatt ez a madárfaj igazi természeti kincsnek számít hazánkban.
A Kárpát-medence különleges biogeográfiai elhelyezkedésének köszönhetően hazánk sok fajnak a keleti, illetve nyugati elterjedési határát jelenti. Így általában nem nagy számban, de megfigyelhetők a tőlünk nyugatabbra illetve keletebbre általánosan elterjedt fajok is. Egy ilyen, jellemzően tőlünk keletre, az eurázsiai sztyeppéken általánosan előforduló faj a pusztai ölyv. Ráadásul nem is régóta van nálunk jelen, ugyanis első bizonyított költését az 1990-es években regisztrálták. Azóta sem vált gyakorivá, viszont most már minden évben 8-12 pár költ hazánkban.
Ez is érdekelheti
Két gépkocsi karambolozott Békéscsabán, hárman megsérültekA pusztai ölyv hasonlít az általánosan elterjedt egerészölyvhöz, de termetre jóval nagyobb. Szárnya is hosszabb, színezete pedig jóval világosabb és vöröses árnyalatba hajló. Táplálékának zömét, az egerészölyvhöz hasonlóan, a kis rágcsálók teszik ki. A sztyeppék madara, így alapvetően az alföldi tájakon fészkel az említett kevés költőpár.
A KMNPI Makói Tájegységéhez tartozó Csanádi pusztákon idén két pár költését regisztrálták. Az egyik egy régóta jelen lévő, ismert költőpár, a másik azonban egy új területet foglalt a Montág-puszta déli szélén, a védett területen belül, egy régi tanyahely kis facsoportjában. Igen alacsonyra építették fészküket és mindkét párnál 2-2 fióka nevelkedik – írja honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.