A harcművészet világában is akadnak olyan hagyományos események, amelyek évről évre lehetőséget nyújtanak a BUDO gyakorlóinak a tanulásra, fejlődésre, valamint a baráti kapcsolatok ápolására. Ilyen rendezvény a Romániában, a Fekete-tenger partján megrendezett nyári harcművésztábor is, amelynek szervezője Hanshi Robert Manole IX. DAN Ju-Jitsu nagymester.
A táborban minden évben különböző harcművészeti irányzatok oktatói tartanak változatos és érdekes edzéseket. Idén sem volt ez másképp: a mintegy hetven résztvevő pusztakezes és eszközös technikákkal ismerkedhetett meg. A táborban Ju-Jitsu, aikido, karate, Pekiti Tirsia Kali, taekwon-do és Qwan-ki-Do stílusú harcosok edzettek együtt.
A szakmai stáb összetétele is hagyományosnak mondható. Hanshi Doru Galan IX. DAN – több mint húsz szakkönyv szerzője – a pusztakezes Ju-Jitsu önvédelem területén tartott képzést. Különösen érdekesnek bizonyult „a harcművész öv mint védő és kényszerítő eszköz” témájú tréningje.
Krisztián Wolf, a Pekiti Tirsia Kali nagymestere több edzést is tartott a kubotan eszköz használatáról. Hanshi Robert Manole IX. DAN hagyományos késes edzése ezúttal is nagy sikert aratott, míg a földharc technikák iránt Hanshi Vasile Coroi VIII. DAN irányítása alatt mutatkozott kiemelt érdeklődés. A régi nagy mesterektől tanult Coroi mára igazi tekintéllyé vált ezen a területen.
A karate védőtechnikák önvédelmi alkalmazásait Shihan Gregor László VIII. DAN tanította a szombat délutáni edzésen. Az edzések lendületes bemelegítéseit Victor Lehau taekwon-do mester vezette. Jelen volt Hanshi Ion Chelu VIII. DAN, a Román Harcművész Szövetség alelnöke, valamint Adrian Belean mester, a para harcművészet vezetője és Alic Bogdan mester, a román WKF parakarate válogatott vezetője is, aki a szervezésben is aktív szerepet vállalt.
A tábor vasárnap délelőtt az oklevelek átadásával zárult. Hogy jövőre is megrendezik-e, az több tényező függvénye, de a fő szervező, a magyar harcművészek által is jól ismert és megbecsült Robert Manole nagymester elégedetten nyilatkozott mind a rendezvényről, mind a résztvevők munkájáról. (Manole nagymesterrel külön riport is készül.)
A román és magyar harcművészek közötti együttműködés tovább folytatódik: október 12–14. között Temesváron ismét megrendezik a hagyományos őszi harcművészeti szemináriumot, amelyre minden érdeklődőt, valamint a harcművészetben már jártas résztvevőket is várják.
Gregor László mester ezúton is köszönetét fejezi ki Hanshi Robert Manole és Shihan Alic Bogdan mestereknek a vendéglátásért, valamint Dóczi Róbert mesternek és családjának a fordítói segítségért és támogatásért.


