A japán festészet mutatkozik be a Munkácsy Múzeumban

japán Fotó: Körös Hírcentrum

Egy újabb kultúrába kalauzolja el az érdeklődőket a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum. Ezúttal egy japán festészeti kiállítás kapott helyet az intézményben, amely a nihonga stílust mutatja be.

hirdetés

A tárlat, amely Goto Mayumi japán festőnő alkotásait vonultatja fel, a Munkácsy Mihály Múzeum és a szombathelyi Magyar-Japán Baráti Társaság együttműködésében valósult meg. Goto Mayumi festőnő 1982-ben született Japánban. Egyetemi tanulmányait a Musashino Művészeti Egyetemen végezte. Művészetének fő témái az állatok és a növények, de szívesen foglalkozik az életerővel és a cseresznyevirágzással is. Festészetére nagy hatással volt gyermekkori élménye, amikor is édesanyja elvitte egy múzeumba, ahol először találkozott Uemura Shoen gyönyörű, nőket ábrázoló festményeivel és Higashiyama Kaii nihonga festő műveivel, melyek sok árnyalattal voltak átfedve, miközben az ásványi pigmentek megcsillantak rajtuk. Ez az élmény motiválta Goto Mayumit, hogy nihonga festő legyen.

A nihonga egy hagyományos japán festészeti stílus, amely a Meidzsi-korban (1868-1912) alakult ki. A nihonga szó szerint „japán festészetet” jelent. A hagyományos japán festészeti technikákra utal, melyek ragaszkodnak a régi anyagokhoz. E japán festészeti stílusban pigmenteket és ásványokat, színes üveget, színes és porított kvarcot vagy kalcitot, az osztrigából vagy fésűkagylóból nyert fehér port, gofun-t alkalmaznak festékként. Kötőanyagként állati és halkollagént, úgynevezett ragasztót használnak. A fa alapra ragasztott japán papírra, porított ásványi anyagokkal és állati kollagénnel festett képek élénk színűek és gyönyörű, japán motívumokat vonultatnak fel. Japánban az ilyen anyagokkal és technikával festett képeket nihongának nevezik – árulta el Schmitt Csilla, a szombathelyi Magyar-Japán Baráti Társaság elnöke, a kiállítás kurátora.

Dr. Bácsmegi Gábor, a múzeum igazgatója egy régi emlék felidézésével kezdte köszöntőjét. Korábban a családja vendégül látott két japán fiatalt, akik akkoriban egy nagyobb csoport tagjaiként látogattak Békéscsabára. Megismerték egymás kultúráját, ő maga akkor találkozott először a cseresznyefa-virágzás jelentőségével is. Majd köszönetet mondott a társaságnak, hogy megvalósulhatott Békéscsabán ez a kiállítás.

Szarvas Péter polgármester ugyancsak örömét fejezte ki a tárlat városba érkezése kapcsán. Mint kiemelte, Japántól nagyon sokat tanulhatunk, hiszen egy viszontagságos történelem után hatalmas fejlődésnek indult, mely a mai napig tart. Hozzátette, a több évtizedes, évszázados tradíciók elengedhetetlenek a japánok és a csabaiak számára is, ebben hasonlítunk.

A megnyitón szólt még a megjelentekhez Ozaki Takeshi, a Magyarországi Japán Nagykövetség első titkára. Sajnálatát fejezte ki, hogy nem beszéli tökéletesen a nyelvet, de egy tolmács segítségével így is örömét fejezte ki, hogy Békéscsabára is begyűrűztek a japán hagyományok. Külön öröm, hogy egy olyan múzeumban kapott helyet az anyag, amely egy híres magyar festő nevét viseli.

A kiállítás 2025. augusztus 24-ig látható a Munkácsy Mihály Múzeum Pátkai Ervin Termében látható.

japán
Fotó: Körös Hírcentrum
japán
Fotó: Körös Hírcentrum
japán
Fotó: Körös Hírcentrum
Fotó: Körös Hírcentrum
Fotó: Körös Hírcentrum
Fotó: Körös Hírcentrum
Fotó: Körös Hírcentrum
Fotó: Körös Hírcentrum

hirdetés