Fél év alatt 148 beavatkozást igénylő lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat Békés vármegyében. A tűzesetekben két ember elhunyt és összesen huszonegyen megsérültek. Az első félévben keletkezett lakástüzek eloltása több, mint száztizenegy órát vett igénybe, az égő épületekhez 322 tűzoltójármű vonult. A hat hónap alatt összesen 3277 négyzetméternyi épített terület égett le.
A 148 lakástűzből egyik helyszínen sem volt füstérzékelő, pedig ezek a tűz keletkezésekor azonnal jeleznek, amikor még van idő cselekedni. A legtöbb lakástűz nyílt láng használatára, valamilyen elektromos vagy fűtési hibára, illetve főzésre vagy dohányzásra vezethető vissza.
A legnagyobb tűz január 25-én, Mezőberényben, a Tanya utcában keletkezett, ahol kigyulladt egy lakóingatlan és a vele egybeépített tárolóépület valamint a kazánház. Az épületet mindenki időben elhagyta, az eset során senki sem sérült meg. Lakóingatlan és a vele egybeépített tárolóépület, valamint kazánház égett teljes terjedelmében egy nehezen megközelíthető tanya területén. A helyszínre érkező tűzoltók több PB-gázpalackot is kihoztak az épületből, ezeket közvetlen hőhatás nem érte. Az épület lakhatatlanná vált, a tulajdonos elhelyezéséről lakosságvédelmi intézkedés keretében gondoskodtak.
Az első félévben a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálata a lakástüzek vonatkozásában hét esetben végzett tűzeseti helyszíni szemlét, a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárására.
A lakástüzek megelőzése érdekében éljünk az ingyenes kéményseprés lehetőségével, emellett évente egyszer ellenőriztessük a fűtőeszközeinket is. Ha régebben épült épületben lakunk, időközönként érdemes szakemberrel felülvizsgáltatni az otthonunk elektromos rendszerét is. Tanácsos a konyhába, hálóba és a nappaliba füstérzékelőt felszerelni a plafonra.
Az első félévben 44-szer riasztották szén-monoxid miatt a tűzoltókat. Az esetekkel kapcsolatosan heten kisebb szén-monoxid mérgezést szenvedtek. Akkor keletkezik szén-monoxid, ha beltérben nyílt láng ég és az nem kap elegendő oxigént. A levegő-utánpótláshoz kevés, ha néha kinyitják az ablakot. Állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni. A balesetek megelőzésének érdekében erősen javasolt szén-monoxid érzékelők felszerelése minden olyan helyiségekben, ahol nyílt égésterű tüzelőberendezés üzemel – írja honlapján a katasztrófavédelem.