A Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület szervezésében három sírt tisztítottak meg önkéntesek a város Ligeti katolikus temetőjében. A munka itt nem áll meg, vannak még feladataik és terveik.
Ugrai Gábor, az egyesület elnöke kifejtette, egy pályázatnak köszönhetően kezdhették el ezt a munkát, amelynek a végén egy kiadványt szeretnének megjelentetni Békéscsaba nagy alakjairól, akiknek a sírjait rendbe tették az elmúlt hónapokban. A szervezet önkéntesei úgy érzik, a város örökségének megőrzéséhez hozzátartozik a temetők, a híres csabaiak síremlékeinek megőrzése is. A pályázati forrásból tudják a takarítási, megújítási munkálatokat elvégezni. A helytörténet részei ezek az emlékek, a helytörténet pedig alkalmas arra, hogy a teljes történelmet közelebb vigye a fiatalokhoz, idősebbekhez.
Az egyik sír dr. Remenár Eleké, aki a maga idejében nagyon sokat tett a békéscsabai korházért. Többek között 100 évvel ezelőtt már alkalmazott egy női sebészt, ami akkoriban nem volt divat. Ugyancsak rendbe tették Fábry Károly családi sírját. Ő ugyancsak rengeteget tett a csabai közösségért: ösztöndíjat adott gimnazista fiataloknak, helytörténeti műveket írt. Végül a három ismeretlen honvédnak állított síremlék szintén sorra került. Az ő nevük nem maradt fent, viszont honvéd egyenruhában találták meg és temették el őket. A Remenár sírt korábban már egy pályázati támogatásból ki tudták szabadítani a növényzet alól, ezúttal ezt a munkát fejezték be.
A felújítási munkálatok ezúttal a Csabai Közösségi Alapítvány Mindenkinek, aki Csabai! című pályázata segítségével valósulhattak meg. Garay Éva, az alapítvány kuratóriumának elnöke elárulta, igyekeznek olyan projektekhez hozzájárulni, amelyek gazdagítják a várost, szóljanak akár azok a múltról, a jelenről vagy a jövőről. Hiszen a felújításhoz hasonló kezdeményezések inkább a múlt megőrzésében segítenek, de támogatták például a Békés Megyei Népművészeti Egyesület nagyi táborát is, ahol idősek és fiatalok segíthették egymást, ki-ki a saját tudását átadva.





