A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kardoskúti Fehértó részterületén az idei nyáron is jelentős létszámú őshonos juhállomány gondoskodik a gyepterületek természetes fenntartásáról. Jelenleg több mint ezer racka és cigája juh legel a térségben, három csoportban: egy nagyobb és két kisebb nyájban.
A 2025-ös ellési időszak során közel háromszáz cigája- és több mint száz rackabárány született a Sóstói Állattartótelepen. A bárányok leválasztása nemrég megtörtént, azóta az állatok fokozatosan beilleszkedtek az idősebb nyájak rendjébe. A nagy nyájban az anyák, a tenyész jerkék és a növendék nőivarú állatok együtt legelnek.
A leválasztás idején a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség instruktorának közreműködésével minden fiatal állat egyedi vizsgálaton esett át. Megtörtént a testsúlymérés és a küllemi értékelés. A hímivarú bárányok közül kiválasztásra kerültek a legalkalmasabb növendékkos-jelöltek. A kiválasztás során különös figyelem irányult a fejlettségre, a színezetre, a gyapjúrétegre, a lábvégállásra, a herék meglétére, valamint a rackák esetében a szarvalakulásra is.
A választást követő napokban kezdetét vette a bárányok szoktató legeltetése. A folyamatban tapasztalt, bárány nélküli anyajuhok is részt vettek, amelyek segítették a fiatalokat eligazodni a legelőn: megmutatták számukra a megfelelő legelőhelyeket, az itatókat, valamint a juhászok hívó szavaira adott helyes reakciókat is közvetítették.
A szoktatás után minden bárány egyedi jelölést kapott, majd ivar szerint csoportosításra került: a nőivarú állatok a legnépesebb nyájba, az ürük külön ürünyájba, a tenyészkos-jelöltek pedig a koskertbe kerültek.
A közelmúlt csapadékosabb, hűvösebb időjárása kedvező kilátásokat nyújt a legelők megújulására, ami megfelelő mennyiségű és minőségű takarmányt biztosíthat az őshonos juhállomány számára a következő időszakban – írja honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.